Plýtvání potravinami?

Ikea vyzývá k šetření potravinami. Podle švédského řetězce se jimi plýtvá a tak ukazuje lidem, kde mohou ušetřit. Jelikož je Ikea soukomá firma a platí si takové kampaně ze svého, je to v pořádku. Hned úvodem bych chtěl říci, že nesnězené potraviny dávám do bio sběrny, takže nepropaguji vyhazování jen tak.

Miroslav Jahoda

Často ale pojem plýtvání používají politici. Je to jedno z hlavních témat EU. A nebyl by to politik, aby hned nezačal vymýšlet státem placené kampaně, dotace a zákazy. Tak si říkám, co to vlastně to plýtvání je.

Starší generace by pochopitelně řekly, že zbytečné vyhazování omezeného množství jídla. Na druhou stranu, díky jejich úsilí a snaze se nedostatku vyhnout, přišla naše civilizace s úžasnou technikou, která umožňuje, že malé procento populace je schopno vyrobit dostatek jídla pro všechny ostatní a ještě mít bohaté přebytky.

Když něčeho vyrobíte přebytek, je logické, že všechno nesníte. Kdyby ano, tak už to není přebytek. O plýtvání se tedy dá hovořit v porovnání s civilizacemi, které se v minulém století na vytváření přebytku nesoustředily. Nicméně mi není jasná úvaha politiků, jak někomu pomůže, že se všechny potraviny sní (tedy nebude se plýtvat).

Výrobci pak logicky vyprodukují menší množství, protože nebudou mít důvod držet stávají počty, když každý nakoupí méně. To může vést ke stavu, kdy nebudeme mít ten tzv. přebytek a v době nižší úrody může nastat problém. Potraviny mohou také celkově zdražit, když jich bude méně a trpět budou zase nejchudší.

Argument, že jídlo, které se nevyhodí, můžeme dovézt do Afriky také padá. Když se ho vyrobí méně, nebude žádný přebytek, který bychom mohli vyvézt. Kdo by také by ten převoz zaplatil, i kdybychom všechny nesnězené potraviny někam darovali. A už vůbec nezmiňuji, že vození jídla do Afriky ničí místní producenty, jejichž jídlo si pak nikdo nekoupí, když bude dovezeno z Evropy zdarma. (Někdy vládnoucí Evropany podezřívám, že tímto stavem závislosti na „pomoci“ vytvářejí novodobý kolonialismus, aby se Afrika neosamostatnila.)

Záležitost plýtvání/neplýtvání jídlem nemá s politikou co dělat. Politici by neměli vymýšlet, jak jídlo regulovat, protože i dobře míněná snaha v jejich podání skončí prázdnými regály jako ve Venezuele. Prosím tedy politiky, nechte taková témata Ikee a věnujte se raději tomu, jak Afričanům dovolit, aby k nám mohli dovážet své zboží a sami se postavit na nohy. Jo, a buďme vděční, že předchozí generace vymyslely, jak vyrobit jídla přebytek.

PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI?

Dnes trošku delší text.

Ikea vyzývá k šetření potravinami. Podle švédského řetězce se jimi plý…

Zveřejnil(a) Miroslav Jahoda dne 15. září 2017