Kdo má máslo na hlavě, ten vyhraje

Ukrutně jsem se mýlil, když jsem předpovídal, že kauza máslo bude mít jepičí život. Nemá to žádný racionální základ, jako mnoho jiných umělých kauz. A tak se ptám, kdo z toho profituje? Přece ten, kdo máslo má. Byť jen na hlavě.

Ilustrační snímek

Už už jsem začal nabývat dojmu, že máslo vyčpělo. Nemyslím samotný produkt, ale téma, které hýbe Českem. Ale opak je pravdou. Stokrát nic umořilo vola a stokrát opakované se stává pravdou. Cena másla je vysoká, je to problém, je potřeba s tím něco udělat. A kdo jiný by měl před volbami zvednout hozenou rukavici? Obchodníci nebo zákazníci? Zemědělci? O těch moc slyšet není, je to politické téma.A proč? Odpověď je jednoduchá. Přidat učitelům, policistům, zaměstnancům státní správy, to stojí nemálo peněz, které je potřeba někde vzít. Dát ano, to je líbivé. Vzít na to někomu jinému, to není dobré vyslovovat před volbami. Tak máme jednoduchý vzorec. Zvýšíme platy, snížíme daně a odpověď kde na to vzít je ryze politická. Máslo je drahé a my to napravíme.

Opravdu jsem si myslel, že se k tomuto tématu již nepřidám, abych svou trochou do mlýna nevířil máslový éter. Nedalo se. Dnes jsem v rádiu zaslechl, že obchodníci mají marži 50% a lidé to zaplatí, protože máslo není.Je třeba regulovat marže obchodníků. To, že důkazy hovoří o průměrné marži 14%, to politici ví, ale 50% je lepší základ do přísloví o stokrát opakovaném. A nikdo se nepozastavuje nad tím, že pokud není másla dostatek, první v řadě by měli cenu zvýšit zemědělci, kteří si podle mého názoru lepší výkupní cenu o nějakou tu korunu zaslouží. Použiji druhé přísloví. Nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Ale drahé máslo je již politickým tématem a asi nejde vzít zpět.

Nechci se vrátit v čase a mít levné máslo, které nebude dostupné – když lidé kupují za vyšší cenu, za nižší přestanou kupovat? Zakážeme vývoz z ČR, velký podíl másla na trhu je z Polska. Tak pokud omezí vývoz Polsko, zase ho nebude více. Po skončení kvót na cukr, se očekává jeho nižší cena, v rámci konkurenčního boje výrobců. Který politik se zvedne a prohlásí, že by se měla cena cukru zvýšit, protože výrobci mají ještě nižší již tak nevelkou marži?

Ale já mám podnikatelský záměr. Koupím hřeben a navštívím poslaneckou sněmovnu. Myslím, že na hlavách v PS nasbírám másla dostatek. A budu konkurovat cenou. Žádné jihočeské nebo olomoucké. Ale kvalitní Politické máslo. Cena 100 korun. Přece nepůjdu pod cenu. Aspoň krátce než mi majitelé hlav máslo zdaní, seberou nebo zakáží prodávat. Je to přece jejich máslo.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském