Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem „Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony.“ zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

Ilustrační snímek

V perexu uvedeného článku se totiž píše: „Ve volbách do Sněmovny nejde stranám jen o poslance a program, ale i o peníze. Stát za výsledky těm úspěšnějším partajím vyplácí štědré příspěvky, které v souhrnu za čtyři roky pro některé ze subjektů překročí hranici čtvrt miliardy korun.“ A o tom, soudě podle laviny rozhořčených příspěvků do diskuze, neměla většina čtenářů Novinek.cz tušení. Ale obávám se, že o tom nemá páru ani většina volčů. Zato nejrůznější političtí šíbři ano. A nejsou ani zdaleka jen z ANO.

Mezi nimi se o věci mluví jako o politickém podnikání, které je naprosto legální. Konečně i proto byla po listopadovém převratu, eufemisticky nazývaným „sametová revoluce“, zrušena Národní fronta!

Přitom by bylo stačilo zrušit vedoucí roli KSČ (což se ostatně stalo) a otevřít reformovanou a třeba i přejmenovanou Národní frontu dalším politickým stranám, hnutím, církvím a společenským organizacím, které dosahují potřebného počtu členů. Členů platících příspěvky.

A žádné volby – kromě vnitrostranických, vnitrosvazových apod. – by nebyly třeba. Každá členská organizace by prostě jednou za čtyři roky dostala k dispozici mandáty v počtu odpovídajícím jejich členské základně a ty by si mohla obsadit sama na základě svých vlastnich vnitřních voleb, konkursů či jiných výběrových řízení. Příšerné pseudodemokratické volby, ze kterých vznikají koalice stran, jež bychom většinou nevolili ani náhodou, by se nekonaly, strany by nemusely utrácet megačástky za pitomé předvolební kampaně, stát by jim nebyl povinen vyplácet nemorální částky na jejich (ne)činnost a stávající zastupitelé by se nohli soustředit na práci místo vzájemného napadání a osočování.

No, nestalo se tak. S obligátní vaničkou se vylilo i dítě a otevřela se Pandořina skříňka politických svinstev všeho druhu.

Mezi námi, ono ještě pořád není pozdě takový model neobrozené („obrozená“ byla až po únorovém převratu v roce 1948), zato však reformované Národní fronty, založené už roku 1945, vzkřísit. Dnes by to ovšem vyžadovalo změnu Ústavy ČR. Ale jak známo, kapři si nikdy nevypustí svůj rybník.

A dravé štiky. jakož i nenažraní sumci, kteří si lebedí v bahně na dně, už teprve ne. Stavidla by museli zvednout ti, kdo je pomáhali zvednout naposledy před osmadvaceti lety, ale později se už jenom nevěřícně dívali z hráze, co že se to zase děje. Jak se sliby hrázných a porybných scvrkávají jako ta zkalená voda určená ke slovení.

U sítí a s podběráky v ruce už totiž stáli zase jiní borci.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském