Albanie – křesťansky raj

„Do Albanie? Maš rozum, synku?“ ptali se mě znami. „Vždyť tam je enem špina, mor a islamisti! Podřežu tě za prvnim rohem!“ Jak mi cosik takeho lidi řikaju, vim, že miřim do spravne země.

Ladik Větva

Nic neni dal od pravdy, než předsudky lidi, keři věři enem temu, co se řika v radyju a televizi. Tuž, musim řict, aji mně překvapil stav země, o kere sem si po navštěvě Kosovanic dobreho nemyslel.

Zatimco v Kosovu byly kostely a chramy vypalene, v Albanii mě čekalo překvapeni. Kostely pravoslavne, katolicke, evangelicke – všecky nadherně opravene, čiste a přistupne navštěvnikum.

Tuž, čuměl sem na to jak žaba z kyšky.

Hlavni naměsti v albanske Tyraně. Kostel od minaretu rozliši aji pitomec. Na kostele su zvony a farař do teho třiska každu hodinu, na minaretu su moderni repraky a stary Akbar haleka enem pět razy denně.

Ňaňa Tereza, děvucha narozena roce 1910 v albanske rodině ve Skopje.

Albanci ju maju radi, asi tajak my Vaclava Havla. Bo tež po ni pojmenovali letiště. Letiště Ňaňi Terezy.

Tyrana

Tyrana

Tyrana

Tyrana

Tyrana

Drač

Drač

Drač

Drač

Drač

Drač

Tyrana

Tyrana

Tyrana

severni Albanie

severni Albanie

severni Albanie

Drač

Kruje, rodiště narodniho hrdiny Skanderberga, bojovnika proti Islamu a podporovatele miroveho usili Jiřika z Poděbrad

Tuž vidite to sami. Čisto, ordnung, opravene kostely. Přijemně mě to překvapilo, bo po humanytarni misi v Kosovu sem neměl o albanske populaci přiliš pozityvni miněni. Ale jak se zda, opravdu je cosik jineho Albanec z Kosova a Albanec opravdovy.

Za mě navštěvu Albanie rozhodně doporučuju.

Aji když musim přiznat, že ta podpora křesťanske kultury a pamatek mi furt vrta v hlavě.

Ale možna, že to je podobne, tajak sem raz navštivil docela pěkně rekonstruovany židovsky hřbitov aji ze synagogu v Německu. Přijemně mě to překvapilo. Pochvalil sem to spravcovi hřbitova a řikam mu: „Vidiš Fricku, naraz vam to ide. A v třicatych rokach to nešlo. Tuž jak je možne, že se fčil o ty hřbitovy a pamatky tak hezky starate, a za křišťalovych noci ste všecko burali?“

A Fricek se rozhlidnul, jestli nas nikdo neposlucha a řika: „Ale nam přece nikdy nevadily židovske hřbitovy…“


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském