Dopingový ping-pong anebo Proč ta sova tolik houkala?

Proč tolik zášti, Přemysle Čechu? A co vede naši hvězdu světového biatlonu dokola vykřikovat do světa médií a sociálních sítí svou otřepanou písničku o tom, že Rusům je třeba zakázat účast na olympiádě? Jsou to bolesti nohou Gabriela Koukalová je největší hvězdou českého biatlonového týmu přesto, že momentálně nezávodí. Televizní kanály o ní natáčejí oslavné reportáže, rádia vysílají vtipné rozhovory, na internetu se s jejími příspěvky na sociálních sítích roztrhl pytel. Jakmile něco naťuká na svůj účet, pro média je to důvod napsat na toto téma celou zprávu.

Gabriela Koukalová – jako rusofobní primitivní pipina | reprofoto: cbc.ca

Naposledy se sympatická, leč vůči sportovním kolegům, náležejících k jistým národům, nekompromisně nabroušená běžkyně a střelkyně vyjádřila v tom smyslu, že by sportovcům tohoto jednoho národa měli plošně zakázat účast na nadcházejících zimních olympijských hrách, protože nevědí, co je to čestnost a fair-play, a navíc berou zakázaný doping. Ano, bystřejší z laskavých čtenářů už jistě uhádli, o jaký nečestný a podvodnický národ se jedná. Správně, je to zlé Rusko.

A co půvabnou biatlonistku k tak ráznému vyzývání ke kolektivnímu trestu vede? Jsou to skutečně dopingové skandály? Za ty jsou přece jejich viníci důsledně trestáni, což je také dobře, protože si to zaslouží. Nebo že by nějaká špatná vzpomínka z tratě? Anebo že by za to mohly bolavé nohy? Anebo ještě něco jiného?

Zajímavé jsou v této souvislosti spory o start ruských hokejistů, které se po rozhodnutí kanadsko-americké NHL pěkně zašmodrchaly. Na jedné straně je Mezinárodní olympijský výbor pod tlakem pohříchu politickým, aby zakázal všem ruským sportovcům – bez ohledu na to, dopovali-li či nedopovali-li – na olympiádě startovat. Nebo jim alespoň – jaký fešný kompromis! – zakázat účast pod vlajkou jejich země. Na druhé se Mezinárodní hokejová federace bojí, že na olympiádě bude hokej druhé a třetí třídy, protože na něj nepřijedou hokejisté ani z NHL, ani z Ruska. A možná ani třeba Češi, kteří hrají druhou nejprestižnější hokejovou ligu na světě, tedy KHL. Pokud by totiž byl plošný zákaz pro ruské sportovce vskutku vydán, dá se očekávat, že tam členy týmů nepustí po NHL ani její ruská nevlastní sestra. Jen na posledním turnaji v rámci Euro Hockey Tour – finském Karjala Cupu – měl jen tak pro názornost český kouč Josef Jandač v nominaci hned třináct hokejistů působících právě v KHL.

A tak není divu, že třeba generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban doporučil světové federaci, aby tlumočila MOV, že Češi nejsou pro paušální postih všech sportovců. „Každý sportovec, pokud je právoplatně usvědčen z dopingu, by měl být potrestán podle platných řádů, nicméně odmítáme kolektivní vinu,“ řekl.

Koukalové troubení do boje proti ruským sportovcům je v tomto kontextu nejen lehce xenofobní, ale ještě navíc kontraproduktivní. Svým příkladně aktivistickým a politicky výsostně korektním postojem může navíc poškodit i české hokejisty, nemluvě o divácích. Kéž se jí nohy brzy zahojí a brilantním běháním a střílením si vyžene protiruské třeštění ze své krásné hlavy.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském