Magoři a jejich doba

„Pokoj lidem dobré vůle!“ zní krajem. Ale kteří to jsou? Staří nevzdělaní balíci, kteří prý budou volit Zemana, nebo vysokoškoláci, co si do sněmovny zvolili vrstevníka s hárem Angely Davisové a na Hrad se chystají volit Drahoše?

Jiří Drahoš – Lhář

Či snad dělníci, živnostníci, nebo intelektuálové? Z Prahy, Hradce Králové – jak se zpívá v jedné posměšné písni? A co katolíci, protestanti a ateisté? Socani, piráti, odesáci, lidovci, starostové, komunisté, topáci, babišovci potažmo okamurovci? Sparťané, nebo slávisté? Myslivci, anebo rybáři? Komu z nich přát pokoj a klid, když už nám mnozí z nich nedopřejí ani ty klidné Vánoce?

Nemine dne, aby nám televizní a rozhlasové stanice jakož i tištěná či elektronická média necpaly do hlavy nejrůznější výsledky předvolebních průzkumů, sázkařské kurzy, prognózy a diagnózy kandidátů. Je div, že z toho většině občanů České republiky ještě nehráblo a že psychiatrická zařízení zatím nepraskají ve švech podobně jako věznice.

A tak jsem se z preventivních důvodů rozhodl nečekat se svým letošním novoročním předsevzetím až do prvního ledna, ale přijal jsem ho se čtrnáctidenním předstihem. Zařekl jsem se, že až do skončení prezidentských voleb nebudu sledovat duely a rozhovory kandidátů, ani číst politické komentáře pánů J. X. Doležala, Martina Fendrycha, Saši Mitrofanova, Karla Steigerwalda, Alexandra Tomského nebo čerstvých absolventů různých zahraničních školicích středisek pro pracovníky masmédií.

Jak to řekl už někdo přede mnou: „Kašlu na vás, leví, praví, já chci zůstat zdravý!“ Aspoň relativně. Být nemocný přijde u nás dost draho.

A jestli mi někdo po volbách řekne, že jsem starej a blbej venkovskej balík, protože bydlím dva kilometry za hranicí Prahy ve vesnici zahalené logistickými halami a mám legálně vystudovanou pouze Stavební fakultu ČVUT (na přednášky z české literatury na FF UK jsem z politických důvodů mohl docházet jenom ilegálně), trefím se mu možná do úsměvu.

Ale teď už chci mít klid a aspoň trochu té vánoční pohody a poezie. A poplašným zprávám, že tzv. demokratický blog chce v případě Zemanova volebního úspěchu napadnout legálnost voleb soudní žalobou kvůli tomu, že čtyři kandidáti se jich zúčastnili na základě podpory od stejných senátorů, nebudu zatím popřávat sluchu. Ale kdyby k tomu opravdu došlo a koncem února pak proti tomu někdo svolal protestní demonstraci na Václavské či Staroměstské náměstí, ev. na Letenskou pláň, dám se tam odvézt třeba na kolečkovém křesle a budu přitom mávat berlemi a volat: „Na Hrad? Leda tak na..at!“

Ježíšku, moc tě prosím, naděl všem těm magorům pod stromeček aspoň trochu toho zdravého rozumu!

Mimochodem, biografie Ivana Magora Jirouse nazvaná Magor a jeho doba byla v letošní anketě Babišových Lidových novin zvolena Knihou roku! To už opravdu přestává všechno, co si ten Babiš dovoluje!


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském