Zeman vyhrál nad těžkopádným, zakřiknutým, názorově nevyhraněným, nudným a očividně submisivním Drahošem

Někteří „obyčejní lidé“, ale i politici, mají ke svému vybranému prezidentskému kandidátu podivný vztah. Já jsem sice před pár dny zdůvodnil, proč budu volit Zemana, ale mám rozhodně daleko k nějaké jeho adoraci. Vypadal včera fakt hodně bídně, ale i přesto byl, objektivně řečeno, aktivnější, živější, vtipnější atd. Občas samozřejmě blábolil, ale to dělají všichni politici. Rozhodně nemůžu říct, že bych se do něj po včerejšku zamiloval.

Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Ale debatu prostě vyhrál. Pokud si fandové Drahoše myslí opak, potom jsou hodně nesoudní. Nejde pořád Drahoše omlouvat s tím, že je slušný. Je hlavně těžkopádný, zakřiknutý, názorově nevyhraněný, nudný a očividně submisivní.

Tyhle charakteristiky bych nezaměňoval za slovo „slušnost“. Nevím, proč nejsou schopní jeho příznivci bez větších emocí uznat, že včera prostě neobstál a jen potvrdil to, co se o něm říká.

Když vaše manželka spálí jídlo, taky ji přesto vychválíte do nebes? Když vaše přítelkyně odře při parkování auto, stejně jí budete tvrdit, že je „miláček“ a chyba není na její straně?

Je prostě chyba, když to má někdo hozené ve stylu „kdokoli, jen ne Zeman“. Karel Schwarzenberg měl charisma a byl symbolem konkrétního, byť mě třeba vzdáleného, světonázoru. Byl to tedy důstojný soupeř pro kohokoli.

Drahoš není symbolem ničeho. Jeho jediná devíza spočívá v tom, že „není Zeman“. Jo a, málem bych zapomněl, je také „slušný“ (nebo spíš poslušný?). Druhý kandidát je totiž neslušný, stejně jako jeho větší či menší podporovatelé.

Z mého pohledu je samozřejmě škoda, že v debatě proti Drahošovi nevystupoval místo Zemana radši charismatický konzervativní kandidát s pevnými názory a postoji typu Ronalda Reagana či Margaret Thatcherové.

Za takového bych se mohl skutečně postavit a zdravě se s ním ztotožnit. Takhle můžu jen na závěr ještě jednou konstatovat, že Zeman prostě jasně vyhrál na body. Bez velkého jásání. Bez velkého nadšení. Jen suše konstatuji.

Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském