Tajemství úspěchu Miloše Zemana

Miloš Zeman porazil Jiřího Drahoše a pro další pětileté volební období zůstane prezidentem České republiky. Necelé polovině aktivních voličů se tento fakt určitě nezamlouvá, to je však jediné, co mohou v této chvíli dělat. Miloš Zeman svými bonmoty a nekonvenčními výroky už od roku 1990 rozděluje společnost kolem sebe. Lhostejno jestli jde o parlament, členy politických stran, kulturní frontu nebo voliče. Na druhou stranu je nejúspěšnějším politikem v novodobé historii země. Čím si tento zajímavý paradox vysvětlit?

Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Odpovědí je samotná osobnost Zemana. Jeho názory jsou samozřejmě důležité, jenže on je v průběhu své politické kariéry mnohokrát změnil. Někdy až o 180 stupňů. Například když zahajoval svůj prezidentský mandát v roce 2013, nechal slavnostně vyvěsit vlajku Evropské unie na Pražském hradě. Dnes by neváhal iniciovat referendum o vystoupení z EU. Tedy další paradox.

Miloš Zeman má jeden vzácný, zřejmě vrozený dar. Tím je bezpochyby jeho rétorika a řeč těla. V polistopadové politice asi nenajdeme osobnost s obdobnou vlastností. Naopak, v 90. letech minulého století mohl mít ještě konkurenty, dnes už žádné nevidím. Viděli jsme to i na duelu s Jiřím Drahošem. Navzdory dlouhé řadě akademických titulů nemohl bývalý předseda Akademie věd ČR ostřílenému Zemanovi konkurovat. Jeho věty byly neživé, strojené, nedůvěryhodné. Nehodnotím jejich obsah, ale způsob podání. Zkrátka nebyl Drahošem, který by zaujal svou osobností, ale pouze Antizemanem, maskotem odpůrců nenáviděného Miloše.

Prezident je starý, nemocný muž a ze svých zdravotních problémů si při každé příležitosti utahuje, čili udělal z nich přednost. Přestože se Jiří Drahoš opakovaně snažil demonstrovat svou fyzičku – například když se točil v piruetách, nebo svým opakovaným vstáváním ze židle v přítomnosti sedícího Zemana. Na zvolení prezidentem mu to ale nestačilo.

Důchodce z Vysočiny má sice nemocné nohy a „vyléčenou“ cukrovku, vyřídilku má však stále stejnou. Očekávat nějaké změny v jeho chování je stejně naivní, jako představy Jiřího Drahoše o dalším úspěšném pokračování v politice. Ano, do Senátu se na podzim v nějakém pražském obvodě možná dostane, nikdy ho však nebudou následovat masy oddaných voličů a sympatizantů, jako Miloše Zemana uplynulých 28 let.

Miloš Zeman nemá žádné tajemství. Vyhrál proto, že je Milošem Zemanem.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském