Hurvínek a třetí světová válka v Izraeli

„Izrael je po bojích nad Sýrií na hraně války, bylo uzavřeno mezinárodní letiště“, hlásá dnešní titulek na serveru Novinky.cz. V podobném duchu se nesou i další články v českých médiích. Podívejme se na to raději zblízka.

Vlajka Státu Izrael


Tento článek píši v Izraeli. Dnes jsme se byli koupat u Mrtvého moře a že se něco stalo na severu, jsem se dozvěděl až když nám začaly chodit zprávy z Česka, zda jsme v pořádku. Zeptal jsem se našeho arabského řidiče, co se děje a on to ze zpráv už věděl také. Tak jsem si projel místní zpravodajství a zjistil, že se nejednalo o nic tragického.
Brzy nad ránem pronikl nad území Izraele bezpilotní letoun (dron), patřící Íránu. Izraelci ho sledovali a ve vhodné chvíli ještě nad svým územím sestřelili. Írán tento incident popíral pouze do chvíle, kdy už bylo jasné, že zbytky stroje jsou v izraelských rukou. Potom se snažil odpovědnost přehrát na Sýrii a když se nepovedlo ani to, začal hrát mrtvého brouka.

Izrael reagoval bleskově. Zjistil místo odkud dron vystartoval a vyslal 8 letounů F-16 na odvetnou misi. Jeden letoun chirurgicky přesným zásahem zničil domovské zařízení dronu, ostatní zaútočily na pozice syrské protivzdušné obrany a na některé íránské.objekty v Sýrii. Během akce byl jeden izraelský letoun zasažen raketou země-vzduch, ale dvoučlenná posádka se stihla katapultovat a letoun i oba piloti dopadli na izraelské území. Jeden pilot lehce raněn, druhý vážně, ale z nemocnice v Haifě, kam byli oba okamžitě převezeni, zní pozitivní zprávy o zlepšení jejich stavu.

Některé z bombardovaných cílů byly v Sýrii poblíž izraelské hranice a jejich detonace bylo slyšet v severním Izraeli. Automatický varovný systém spustil varovné sirény v některých oblastech na severu Izraele, ale poplach byl brzy odvolán.

V souladu s bezpečnostními předpisy byl na 20 minut omezen letový provoz na mezinárodním letišti Davida Ben Guriona, po prověření události byl opět plně obnoven a nyní funguje bez omezení.

Izraelský premiér Benjamín Netanjahu svolal zasedání Bezpečnostní rady státu, protože sestřelení izraelského bojového letounu je výjimečná a vážná událost na kterou je třeba nějak reagovat. Podle prvních analýz se zdá, že zaměření a zničení letounu usnadnilo to, že se z mise vracel ve vyšší letové hladině, místo aby se vracel nízkým (a hůře detektovatelným) letem.

Izraelské obyvatelstvo bylo informováno o události a uklidněno, že se jedná pouze o ojedinělý incident. Vzhledem k tomu, že se to stalo v sobotu, tak mnozí ani nezaznamenali k čemu došlo a mnozí to zjistí až se zpožděním.

Sýrie v obavě z izraelské odvety zvýšila stupeň vojenské pohotovosti. Pro Palestince je naopak sestřelení izraelského letounu důvodem k oslavám a událost hned využívají ke své propagandě.

Ať dělám, co dělám, tu válku zde nikde nevidím. Ani ji neočekávám, protože by to teď nedávalo smysl. Celé to byla jenom íránská provokace spojená s pastí do které se nechal izraelský letoun chytit. Ty syrské protiletadlové rakety byly totiž zřejmě připravené předem právě pro tento případ.

V podstatě se nejedná o nic, co by příliš vybočovalo z běžných mezí. Írán neustále zkouší limity izraelské trpělivosti a připravenosti. Izrael dává najevo, že si nenechá beztrestně nic líbit. A Sýrie – oslabená válkou – se mezi nimi motá a doufá, že se nestane nic horšího.

Izrael je na prahu války neustále již 70 let. V tomto jediném má zmíněný novinový titulek pravdu.

Ale jinak se mi zdá, že si to u nás média představují opravdu jako Hurvínek třetí světovou.


Izrael 10.2.2018 | Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském