Proč nefunguje strašení Babišem?

Stal se z toho již český folklór. Snad každá politická strana má velkou část programu postavenu na jediném člověku – aktuálně premiérovi ČR. Buď s ním chtějí vládnout nebo se proti němu vymezují. Výsledek? Stabilních 35% voličů… Agentury na výzkum veřejného mínění sypou z rukávů statistiky před volbami, po volbách a předhánějí se v tom, která měla lepší trefu. Počet respondentů se obvykle pohybuje kolem 1.000 a tak jsem si udělal vlastní průzkum ve své hlavě. Zde je:

Andy Babiš se směje

Vzal jsem 100 voličů a jako průvodce jsem s nimi zamířil do malé vesničky zvané Česko. Tam na nás čekali politici a jednotliví voliči postupně zůstavali u těch, kteří je oslovili. Je to jako známá říkanka 10 malých černoušků, kteří také postupně ubývají.

Hned u vstupu vpravo, hodně vpravo stál Tomio Okamura. Všech 100 příjemně oslovil a bez okolků spustil. Slyšeli jste o těch cizácích, kteří se snaží dostat do naší malebné vesničky? Nevstoupí branou, vtrhnou přes plot, začnou rabovat a ničit vše co zde máme. Ano, ano, slyšeli jsme o nich, ozvaly se hlasy voličů. Sice je nikdo z nich neviděl, ale hrůzu to nahání. Já sám jsem před léty přišel do vesničky Česko, tak nemám nic proti příchozím, odvětil Tomio. Ale také jsem ten, kdo je u brány a může stavět vysoký plot a hlídat vesničku před těmito cizáky, kteří jistě jsou na cestě sem. Ano, ano, ozvalo se opět a 10 jich zůstalo u Tomia. A s o statními jsem šel dále.

Naproti, nalevo stáli komunisté. Byli to starší pánové, nebyli tak výřeční, ale mluvili srozumitelně. Jo joooo, kdysi jsme tady vládli. Dnes je tady mnoho lumpů. Za nás bylo dobře. Jen si vzpomeňte. Ve skupině to zašumělo a 10 voličů zůstalo zde. S 80 jsem pokračoval v naší cestě.

Já jsem Mirek Kalousek. Založil jsem stranu. Chtěl jsem moc šetřit, ale lidé mi nerozuměli. Tak jsme ukázali, že nejsme suchaři a knížeti namalovali číro. To bylo super. Ale okoukalo se to. Vypadalo to s námi špatně. Ale máme tady mladou krev. Dominikuuuuuuu. A pět voličů řeklo jednotným hlasem. Sice neznáme jeho názory, ale Feri má super afro na hlavě. Zůstaneme zde. A já se skupinkou šel kupředu.

Zdravíme přátelé a přítelkyně. Já jsem Slávek Sobotka a to jsou mí přátelé. Přidejte se k nám. Máme sociální cítění. Náš bývalý předseda si koupil byt na Floridě, tak rozumíme dělnické třídě. A další bývalý předseda šel do europarlamentu a dostal plat 300.000. A já podepsal smlouvu s OKD. Tam přece pracovalo mnoho dělníků a horníků. A ty byty? Tak si koupíte jiný. Já si teď také koupil. Tak si kupte taky nějaký. A měli jsme i předsedu, který se vás zeptal kdo na to má. On na to měl. Když se uměli postarat o sebe, určitě se postarají i o nás, řeklo si 10 voličů a zůstalo se Slávkem.

Koukněte tamhle. Kostelík a u něho Bělobrádek. A Marian Jurečka. Jeden z davu se zeptal. Mariane, ta políčka u kostelíku jsou tvá? A bereš na ně dotace? Kdepak. Byla moje, ale brát dotace, když chci ať zůstanete se mnou? To bych si nedovolil. Políčka jsem převedl na manželku, ta bere dotace. Já ne. A před kostelík se postavil Jan Bartošek a vykřikl. Slyšeli jste to, co říkal Tomio o romech v táboře v Letech? To je nehoráznost, to já trpět nebudu. Zůstaňte tady s námi. Ke všem se chovám stejně. Škoda, že jsi takto nekřičel, když tvůj kolega Čunek stěhoval cikány ven za město, procedil někdo mezi zuby. Ale v tu chvíli již 5 voličů mířilo ke kostelíku. A chodí sem i NEZÁVISLÝ STAROSTA ozval se Bělobrádek a u kostelíku zůstalo ještě dalších 5 voličů.

To je Feri s dredama ozvalo se, když jsme se blížili k Pirátům. Jsou mladí, měli by dostat šanci, oponoval někdo další. A tak skupinku opustilo dalších 10 a přešli jsme napravo k ODS.

Zůstaňte s námi, řekl hned předseda Fiala. Umožníme vám podnikat. Podívejte se támhle vzadu má Aleš Řebíček fotbalové hřiště. Nasloucháme přáním jiných. Péťa Nečas taky naslouchal a snažil se splnit Janičce každé přání. A já, profesor Fiala tomu rozumím nejvíc. Vše jsem se dočetl v moudrých knihách a dokonce o tom přednáším ostatním. A mluvím spisovně. Ano, ano, ano, zde chceme zůstat, řeklo 10 voličů z již méně početné skupinky. A posledních 35 kteří si nevybrali zamířilo na konec vísky.

Říkejte mi Andreji. Dáte si se mnou pivko? A jaká byla cesta naší vesničkou? Chcete, aby byla hezká? Už jsme unaveni, celý den na nohou, zněly odpovědi. Posaďte se, já se o vás postarám. Koukněte tamhle na komín. Čápi tam hnízdí. To jsem jim postavil já. A lidem dole ve vsi dávám práci. Dáte si koblihu? Jeden z voličů se odvážil a zeptal se. Je pravda, že jste spolupracoval s těmi komunisty na začátku vesnice? Kdysi tady vládli odpověděl Andrej. A žili jsme tady všichni, které jste potkali. Ale já jsem udělal novou cestu přes vesničku…. To jsme rádi, že jsme se neunáhlili a došli až sem, řeklo jednohlasně 35 voličů.

A teď si vyberte


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském