Jak hospodaří ministři Babišova hnutí ANO? také si domů kupují 10 krát předražené věci

Ministerstvo obrany vede poslední 4 roky hnutí ANO: Nejdříve M. Stropnický a nyní K. Šlechtová. Nelze se tedy vymlouvat, že resort převzali po jiné partaji. Podívejme se tedy, jak hospodaří podle onoho Babišovského „řízení státu jako firmu“. Například nedávno ministerstvo vyhlásilo tendr na 350 ks amerických pušek AR 15 s příslušenstvím (AR znamená Assault Rifle )pro naše expediční sbory za 64 mil Kč bez DPH.

AR 15

To je tedy neuvěřitelných 182 857 Kč za kus při aktuálním kurzu 1 USD-20,4 Kč neuvěřitelných 8963 USD za kus. Podívejme se tedy kolik zaplatí běžný Američan pokud by si AR 15 chtěl zakoupit.(V armádní verzi! Neboť v USA se dají koupit plně automatické zbraně i pro civilní použití). A budeme lehce v šoku. Běžně AR 15 se prodávají za ca 600 USD (tj. 12 240 Kč). To je více než desetinásobek předražení u výběrového řízení! Viz například zde.

K tomu se připočte běžné příslušenství pro podobné zbraně. Tj. asi nějaká přídavná lišta a optika (kolimátor apod). Tam se můžeme dostat na nějakých cca 1 000 USD. Což je cca 20 tis. korun a tak nám předražení vychází na nějaký devíti násobek! U nás se upravená AR 15 na zbraň kategorie B prodává s DPH za ca 50 tis. Kč. Jako třeba zde.

Bez DPH je to cca 40 tisíc korun. (Rozdíl mezi cenou v USA a u nás je, že dovozce zaplatil clo, dopravu, přidal si poměrně vysokou marži). S vybavením cca 50 Tis korun.To je předražení skoro čtyřnásobné! Nabízí se nám několik scénářů, jak podobnou událost vysvětlit:

  1. Ministři ANO netuší, co se v jejich resortech děje a je to nějaký soukromý kšeft úředníků a na ně napojených zbrojařských firem. To je klidně možné. Ostatně jedinou kvalifikací M. Stropnického bylo jeho dřívější přátelství s V. Havlem a jeho původ. Babiš ho měl na ozdobu. Vojáci mu proto posměšně říkali „Hamlet“. U pí. Šlachtové je to podobné…
  2. Instrukce z americké ambasády, že je potřeba „podporovat“ americký export. To také nelze vyloučit, neboť odpovědný náměstek pro vyzbrojování je “Americký“ člověk a na ministerstvo ho dosadil A. Vondra a K. Schwarzenberg, oba oddaní služebníci svých zahraničních pánů.
  3. Ministři o tom vědí a kryjí to…. O důvodech nebudeme raději spekulovat.
  4. Další scénáře, či kombinace výše uvedeného.

Který ze scénářů je nejpravděpodobnější, můžeme jen hádat. Ale je jasné, že zde něco nehraje. Ono výběrové řízení je o to pikantnější, že v ČR existuje dlouholetá tradice výroky vysoce kvalitních ručních zbraní. (SA 58, CZ 805 Bren atd). Proto lze jen těžko chápat, že ministerstvo nechce podporovat domácí produkci. Či by se za zlomek ceny dala nakoupit nová verze AK 47 (existuje i v ráži 5,56-45), která si a SR 15 v ničem nezadá.

Nyní uvažme, že existují politické strany, které chtějí armádě zdvojnásobit rozpočet….(ODS, TOP 09 atd)…. Pokud se tak stane, to nás chraň samotný Pán Bůh…