Za nejlepšího tvůrce filmů současnosti považuji Zdeňka Trošku

Bez ohledu na výsledky tzv. Českých lvů si myslím, že nejlepším tvůrcem filmů současnosti je pan Zdeněk Troška. Jeho filmy a pohádky umí po každé pobavit a při sledování jeho filmů člověk zažívá i dobrou pohodu. Jak, kdysi předpověděla známá česká herečka a vědma Helena Růžičková, tak filmy „Slunce, seno“ se prý budou pouštět i za „X“ desetiletí stejným způsobem, jako se dnes pouští filmy s Vlastou Buriánem. A já tomu plně věřím. Filmy Zdeňka Trošky jsou plné pohody a humoru. Člověk se na ně může dívat i popadésáté a bude se jim stále smát a těšit se na ně.

Zdeněk Troška | reprofoto: ParlamentniListy.cz

Jen tak pro zajímavost by mne zajímalo, kolik podobných tvůrců, kteří byli někdy oceněni tzv. Českým lvem, něco takového vytvořit dokážou? A navíc to udělat tak, aby ve filmu bylo minumim lidského trápení a naopak, aby to tam bylo plné humoru a pohody? A přitom ještě, když si jdou pro nějakou cenu za svůj film, tak si nehrajou na „pražskokavárensky uvědomělé“. To proto, aby proti sobě nepobouřili co nejvíc lidí.

Filmy Zdeňka Trošky mám rád už od dětsví. Mimochodem přečetl jsem si s ním rozhovor a i v něm mu musím dát za pravdu, když říká: „Dlouhou dobu mám pocit, že u nás platí, že čím ošklivější film, tím větší umění.“

Proto bych si přál, aby se u nás objevovalo co nejvíc takových režiséru, jako je právě pan Zdeněk Troška. Tedy takových, jejichž film umí pobavit i po několika desetiletích a namísto lidských trápení by byl plný dobré pohody takové, že mu budou rozumět i děti.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském