Slyšel jsem studenta kritizovat studentské protesty

Stala se mi taková zvláštní věc s těmi studentskými protesty proti Zemanovi, Babišovi a Okamurovi. Zaslechl jsem projev jednoho studenta v Semilech, který se vymykal obvyklým prohlášením.

Ilustrační snímek

Pamatuji si jeho slova živě:

„Jsem Vojta, student 4. ročníku gymnázia a chtěl bych se vyjádřit k výzvě #VyjdiVen kvůli které jsme se tady dnes všichni sešli. Jak vidíte, hovořím k vám jako poslední, protože vyučování mi skončilo až teď. V naší škole platí, že soukromým záležitostem se studenti mohou věnovat až po vyučování. Navíc politika na půdu školy nepatří, snažím se tyto zvyklosti ctít, a právě to je důvod, proč jsem se rozhodl promluvit.

Sami mluvíme o tom, že někdo nectí ústavní zvyklosti. Dobrá, každý máme právo na svůj názor. Ale jak se chceme dožadovat plnění nějakých zvyklostí, když sami ty své studentské nectíme. Jak se mají cítit například studenti ve škole, kteří nesouhlasí s politickými názory této stávkové akce? Mají se snad tito studenti připojovat k stávce školy, která vyjadřuje jejich odlišný politický názor? Nebo co vlastně mají tito studenti dělat ve škole, která stávkuje?

…část studentů se po těchto slovech zmyslela…

Nejde o to, že dáváme najevo svůj názor. To je naprosto v pořádku. Jde o to, že protestujeme proti ústavním činitelům vzešlých z řádných demokratických voleb a křičíme, že bojujeme za demokracii. Přitom to byli právě studenti jako my, kteří kdysi bojovali za to, abychom přesně tohle mohli mít. My to máme a nevážíme si toho. Když poslouchám projevy některých z nás, mám takový dojem, že proti této demokracii spíš bojujeme než abychom jí bránili. A to je vše, co jsem chtěl k té naší stávce říct.“

…po těchto slovech se studenti vrátili zpátky do školy a přísahali, že žádnou politiku do škol už tahat nebudou…

…a pak jsme se probudil i já, abych zjistil, že žádný takový student neexistoval. Byl to jen sen.

Ale vy ostatní klidně sněte dál, že jednou na takového studenta narazíte


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském