Je kavárenská „sametová revoluce“ vz. 2018 skutečně tak masová?

Některá „propražskokavárenská“ média se nám snaží namluvit, že lidé a hlavně studenti vycházejí masově do ulic. Dovolte, abych s tímto jejich pocitem silně polemizoval.

Libor Čermák | foto: FB autora

Co je to masová demonstrace? To je taková demonstrace, na které se sejdou desítky či dokonce stovky tisíc demonstrantů. Osobně jsem jich skutečně několik takových zažil. Poprvé, když jako jedenáctiletý jsem byl 25. a 26. listopadu 1989 na Letenské pláni. Tam se nás sešlo na tři čtvrtiny milionu. Tam jsem poprvé a do dnešních dnů i naposled viděl takovou ohromnou masu lidí.

Pak jsem osobně navštívil i několik demonstrací mezi roky 2010 a 2013. To byly demonstrace proti vládním reformám Nečasovy a Kalouskovy vlády. Tam nás bylo ve většině případů pokaždé víc, než kolik se sešlo na Václaváku letos v únoru a v březnu lidí dohromady. Připomenu 21. května 2011 cca 35 tisíc lidí. A 21. dubna 2015 (tam jsem sice tentokrát nebyl), ale i bez mé účasti se tam sešlo na 120 tisíc lid (viz ZDE.). A tak to byla největší demonstarce od listopadu 1989. Pak ještě na podzim, 17. listopadu 2012 nás sice bylo na Václaváku o něco méně. Ale jak je z mých fotografií (viz článek Jak vypadá současná vlna odporu?) patrné, tak zaplněné bylo téměř celé náměstí. Zkrátka a dobře, na demonstrace proti Kalouskovi jsem chodil rád. A chodil bych opět, kdyby měl opět on, nebo někdo jemu podobný zase převzít otěže v našem státu. Vždyť to byla právě jeho strana (TOP 09 se STAN), která se jak k běžným, tak dokonce k těm nejslabším lidem v české společnosti, chovala ve vládě (a to ještě v době hospodářské krize) nejhůř od sametové revoluce 1989. A tím si mne znepřátelila na život a na smrt.

Jen mne napadá jedna věc. Jak se k demonstarcím obou stran chovala naše média? Když se konaly ty protikalouskovské demonstrace na začátku tohoto destetiletí, tak mnohá média se jim snažila vyhýbat, jak jen to šlo. Ale teď by z toho nejraději udělali novou sametovou revoluci. V současné době prokalouskovští aktivisté bránicí ČT tvrdí, že veřejnoprávní média mají být jakousi kontrolou politiků. Jenomže já se ptám, proč se tak nedělo právě v dobách těch demonstrací proti Ferencovi z Lorencem? Tedy pardon, proti Kalouskovi s Nečasem? V případech obou vln demonstrací byla veřejnoprávní média vždy na opačné straně, než jsem byl já a všichni mne podobní! Jak si to mám asi vysvětlit?

Takže jsem pyšný na to, že na odborářské demonstrace proti Kalouskovi na začátku našeho desetiletí chodilo podstatně více lidí, než na demonstrace proti panu prezidentovi Miloši Zemanovi. Je vidět, že jsem na straně většiny národa a nikoliv na straně těch podivných rádoby elit, co si o sobě myslí, že mají patent na demokracii.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském