Má pražská kavárna patent na demokracii?

Demokracie je jistě složitá věc. A tak se můžeme v poslední době setkat i s tím, že některým lidem, napojených především na tzv. „pražskou kavárnu“ se něčí názory nelíbí. Že za ty své chodí dokonce demonstrovat na náměstí.

Libor Čermák | foto: archív autora

Jak známo, tak v demokracii má každý člověk na svůj názor právo. Pokud by na něj právo mít neměl, tak už by nežil v demokracii. Nemám problém s tím, když někdo veřejně svůj názor na věc nějakým způsobem sdělí. Ale, co se mi nelíbí, je to, když někdo prohlašuje, že jedině on ví, co je to demokracie a že ta je tu dokonce ohrožená. Například ze strany těch, co chodí na propražskokavárenské demonstace, je to možné se doslechnout každou chvíli. Prý je tu ohrožená demokracie a jen oni ví, jak má vypadat.

„Až to vypadá, jako by nám dotyční demonstranti, zmanipulovaní studentki nebo ti, co to řídí, tzv. „elita“, chtěli říci: „Jen my máme patent na demokracii. A ten váš Zeman, ať už řekne cokoliv, je to špatně.“

Vážení, já vám říkám jedno. Buďme rádi, že máme demokracii, a že se tu nikdo nebojí říkat své názory nahlas. Ať už jsou sebepikantnější a třeba i kritické k různým nábožensko-politickým ideologiím z jihovýchodu nebo k té pražské kavárně. Jsem rád, že ten patent na demokracii skutečně nemáte. Protože, kdybyste ho měli, už bychom nežili v demokracii, ale v totalitě. I komunusti si v době jejich čtyřicetileté vlády mysleli, že jen oni mají patent na demokracii. A v tom listopadu 1989 za to nakonec dopadli, tak jak dopadli.

A tak říkám: Pokud, vážená pražská kavárno, chcete dopadnout stejně jako ti komunisti v roce 1989, pokračujte ve svém snažení dál. A on vás každý člověk, který má na věci jiný názor než vy, jistě brzy pošle někam.

A také říkám, pokud máte jiný názor než pražská kavárna, nestyďte se za něj. Ať už volíte, koho chcete, tak za to se nestyďte. Pokud žijeme v demokracii, měl by ten váš názor být kořením našeho společného života a nic by se vám za něj stát nemělo.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském