Byl pozdní večer, práce čas

Kdepak lásky, to ani náhodou! Alespoň pro pracovníky superhypermarketů určitě ne. Roku 2016 nejlepší z nás, tedy námi zvolení poslanci a senátoři, uzákonili, že o vybraných státních svátcích musí zůstat obchody nad 200 m zavřené.

Jaroslav Čejka | foto: archív autora

Člověk by hádal, že k těm vyvoleným dnům, kterých je zatím jen osm, bude patřit také 1. máj. Vždyť třeba Poláci mají takových svátků patnáct! Ale ne, naši zastupitelé v Parlamentu ČR, kterým Karel Hynek Mácha může být většinou ukradený, ve své neskonalé moudrosti dospěli k názoru, že první máj se má jako svátek práce slavit zase jen prací a žádnou láskou. Zvláště když prvomájové průvody už dávno vyšly z módy.

Zato na oslavy Dne vítězství 8. května, se musíme předzásobit, protože velké supermarkety ( o hypermarketech ani nemluvě), zůstanou zavřené, kdyby čert na koze jezdil. Na rozdíl od malých českých sámošek na venkově, které zavřít mohou, ale nemusí. Tam to záleží na vedení, zaměstnancích a zákaznících. Trochu moc demokracie, nezdá se vám?

A vůbec, proč se jako Den vítězství slaví zrovna 8. květen, když nemalá část žáků a středoškoláků, kteří nedávno demonstrovali na obranu demokracie, ani neví, kdo a nad kým to vlastně zvítězil – jak přesvědčivě dokazují různé ankety. Proč se vlastně jako Den vítězství neoslavuje 17. listopad, kdy demokracie vyhrála nad komunismem?

Nebo snad ještě pořád nevyhrála? Není to s ní nakonec jako s tím obzorem, který se nám, když k němu směřujeme, neustále vzdaluje? Což takhle zkusit vydat se opačným směrem a dorazit k cíli z opačné strany? Nečekaně, protože sofistikovaně.

Kupředu pravá, kupředu pravá, zpátky ni krok!


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském