Bože, kdo může volit Babiše? Ne každý je všehoschopný volit

Ví někdo, kdo jsou voliči ANO? Když se dívám na poslední volební průzkumy, tak nad tím začínám čím dál víc přemýšlet. Mezi námi žije 30% všehoschopných voličů, bez předsudků a zábran. Jak to vidí SANEP?

Dubnový volební průzkum Sanepu | Zdroj: SANEP

Jak to vidí volič? U většiny stran mám celkem jasno. ODS reprezentuje staré pardály věčně bojujíci proti komunistům za lepší zítřky, Piráti zase reprezentují věčné nespokojence s potenciálem přinášet geniální samospasitelná řešení aneb vše si stačí vygooglit, SPD reprezentuje tvrdé vlastenecké jádro se zájmy ČR na prvním místě, ČSSD starší generaci toužící po sociálních jistotách, KSČM svou komunistickou ideologii plnou retro vzpomínek na staré dobré časy a KDU-ČSL zase věřící bratry a sestry.

Zbylé strany už reprezentují vesměs jen názorový odpad, který má možná prostor v masmédiích, ale za úvahu to nestojí. Podle toho co čtu mezi lidmi, tak přesně tahle názorová skladba sedí na rozložení politických stran v parlamentu jako prdel na hrnec. A pak je tady to ANO s téměř 30%, které nesedí vůbec na nic z toho. Takže jediné co si mohu myslet o voličích ANO, je nasranost voličů na své původní strany, které dřív volili.

ANO vlastně představuje takový názorový guláš, který vaří Babiš podle svých marketérů. Jsou v něm vlastenci, bývalí odéesáci, komunisti, ale hlavně socialisti. Podle posledních průzkumů jich tam přeběhlo docela dost, ne-li většina voličů. Proto bych řekl, že volič ANO musí být nezávislák a totální flegmouš – nic ho nerozhází, pokud dostane to svoje. Typického voliče ANO ideologie prostě nezajímá.

Je to sice jenom úvaha, která může mít velké mezery, ale říkám si, co by se asi stalo, kdyby SPD nebyla v masmédiích propagována jako nebezpečná strana pro naší úžasňáckou demokracii? Zřejmě by se ANO rozpadlo, SPD značně posílila a vedle toho by vznikl nový politický subjekt. Silně pochybuji, že by se zhrzení voliči vraceli z ANO zpět do stejných stran.

Takže z toho pro mě plyne, že volič ANO může být brzy voličem nově vzniklého politického subjektu nebo právě SPD. Vše záleží na tom, jestli Babiš ten svůj názorový guláš něčím nepřesolí. Třeba nyní spoluprací s naprosto tragickou sedmiprocentní ČSSD.


Tomáš Trojan, odborník politolog, Kavčí hory