S Čunkem nebo bez něj? Ukáže čas…

Soutěžit o přízeň voličů s Jiřím Čunkem? Zapomeňte! To vzkázala některá takzvaná politická uskupení z Valašska svým příznivcům. Svoji snahu údajně považují za zbytečnou a případný souboj o senátorský post za předem prohraný.

Jiří Čunek | reprofoto: havloidní mediální žumpa ČT

Do podzimních senátorských voleb na Vsetínsku se tak nepustí celorepublikově nejsilnější hráč na současné politické scéně (alespoň podle výsledků zatím posledních parlamentních voleb) hnutí ANO. Takové rozhodnutí lze považovat za velmi překvapivé, které může být také signálem k čemukoliv, o čem se dá spekulovat. Je dokladem rovněž toho, že ANO, alespoň na Valašsku, zřejmě tak nějak pozapomnělo na přípravu těch, kteří by postupně mohli nahrazovat ty, jež už dál nechtějí dávat svoji kůži na politický trh, nebo ty, jež už politicky i lidsky vyčpěli či postupně vyvětrávají a lidé volají po jejich výměně. Nejenom ve vlastních řadách.

Téměř bez překvapení lze na Vsetínsku naopak přijmout rozhodnutí STAN, Pirátů či TOP 09. Tato uskupení totiž považuje nemálo obyvatel valašského regionu za neschopná samostatného života a na druhé straně, kromě již zmíněného života, schopná čehokoliv. Za subjekty, které se přidají po volbách tam, kde to pro ně bude výhodné, tedy kam vítr, tam plášť. Lidově se jim říká přizdi…, kterých uskupení je spíše účelové a pochlebovačné, jež by v případě nemožnosti politického handlu či politické prostituce nemohla, jak už jsem napsal, politicky ani společensky žít. STAN, Piráti a TOP 09 tak místo vlastního, samostatného úsilí zcela otevřeně pomáhají lidoveckému kandidátovi a zatím nelze jinak, než se ptát, proč asi… Jenom v jejich mizerné (ne)personální politice to rozhodně není.

S o to větším povděkem lze chápat rozhodnutí těch, kteří se rozhodli Jiřímu Čunkovi postavit – ODS, ČSSD a KSČM. Myslím si, objektivně a s chladným úsudkem, že zejména ODS a ČSSD mají velkou šanci uspět. Kandidát občanských demokratů, Zbyněk Fojtíček, dlouhodobě prokazuje svoje kvality jako starosta Bystřičky. Exposlanec Petr Kořenek, který na podzim loňského roku poslanecký post neobhájil jen a jen díky neomalené a hanebné personální politice bývalého vedení oranžové růže, je rovněž ve velké oblibě valašských voličů. Stojí za ním nepřehlédnutelný a nesmazatelný výsledek jeho poslanecké práce (například rekonstrukce vsetínského vlakového nádraží nebo oprava Nadjezdu Pionýrů a další), časté kontakty s lidmi a nejenom slovní snaha o řešení jejich problémů. I proto se stal mnohým takzvaným politikům trnem v oku, i proto je Petr Kořenek tak oblíbeným politikem mezi lidmi.

Na začátku svého komentáře jsem psal o vyčpělosti. Osobně proti Jiřímu Čunkovi nic nemám. Ba naopak, řadil jsem se před několika lety mezi ty, kteří volali po politicko-volební spravedlnosti, když jako absolutní vítěz komunálních voleb byl, světe div se, i díky některým svým spolustraníkům, ze hry o starostovské křeslo ve Vsetíně postaven mimo hru. Obávám se ale, že Jiří Čunek, ať už přímo či nepřímo, začíná využívat stejných, mezi lidmi neoblíbených praktik, jakých se na něm dopustili jeho bývalí političtí rivalové.

Navíc, řekněme si upřímně: Jiří Čunek už dávno není tím Jiřím Čunkem, kterým býval, když se pokusil řešit problémy s takzvaně nepřizpůsobivými obyvateli města. Od té doby se mnohé změnilo a změnil se, jak jsem již napsal, rovněž Jiří Čunek. Nemyslím si, že z politického hlediska zrovna k lepšímu.

Proto je nabíledni, že se stávající senátor za Vsetínsko dočká v boji o přízeň nezaujatých voličů konkurence. A bylo by čestné, kdyby tomu bylo ve fér boji, bez hnusných zákulisních politických intrik. Je to ale v současném politickém humusu v české kotlině vůbec možné? Zatím se mi chce věřit, že i přes mnohá poznání, to možné je. Bude však jen a jen na kandidátech o senátorské křeslo, tedy i Jiřím Čunkovi, zda tuto, nejenom moji víru, naplní. Bylo by mu to ke cti (ale nejenom jemu) a vyvrátily by se spekulace, o nichž se začíná ve valašských horách a kopcích kolem Vsetína v souvislosti s Jiřím Čunkem mluvit.

Ale to je v této chvíli jiné téma…


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském