Jsou dnešní filmaři lepší než za první republiky? V žádném případě!

Jestli si myslíte, že současní filmaři jsou lepší než v první polovině 20. století, tak vás musím zklamat. Nejsou ani omylem. A ukážu vám jasný důkaz, proč tehdejší filmaři byli daleko lepší, než jsou ti současnější.

Jaroslav Marvan a Vlasta Burian ve filmu Přednosta stanice

Ten důkaz je strašně jednoduchý. Podívejte se na zlatou éru tehdejší kinematografie, která by se dala omezit roky 1930 až rokem 1942. A teď se podívejte, kolik se v té době natočilo filmových snímků, u kterých se člověk, jak zasměje, tak se může na ně dívat i po několikáté. A to i po osmdesáti letech. A nikdy se takový film neokouká a pořád se na něm dá nalézt něco nového. Připravil jsem takový výběr těchto filmů.

1930: C. a k. polní maršálek,

1931: To neznáte Hadimršku, Muži v offsidu

1932: Anton Špelec – ostrostřelec, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Kantor Ideál

1934: Hrdinný kapitán Korkorán, Nezlobte dědečka, U nás v Kocourkově, Hej rup

1937: Tři vejce do skla

1938: Ducháček to zařídí, Klapzubova jedenáctka, Škola základ života

1939: U pokladny stál, Cesta do hlubin študákovy duše, Kristián, Studujeme za školou, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Příklady táhnou

1940: Baron Prášil

1941: Přednosta stanice, Nebe a dudy, Hotel Modrá hvězda

1942: Ryba na suchu, Zlaté dno, Valentin Dobrotivý

(zdroj: fdb.cz)

Možná, že vy byste tam přidali i nějaké další podobné filmy. No vidíte. Ale to jen svědčí o tom, jak se tehdy filmaři snažili, aby se jejich filmy líbily co nejvíce lidí.

A nyní se podívejme na obdobné časové období v současnosti. Myslíte si, že se za posledních třináct let natočilo obdobné množství filmových komedií, na které se budou lidé těšit podobně i za sto let? S tím si jistý v žádném případě nejsem. Sice se tu a tam nějaký takový film objeví. Občas něco vymyslí pan Troška nebo pan Svěrák, případně někdo jim podobný. Ale takových filmů teď tolik není. Občas se také povede nějaká ta vánoční pohádka. Ale o klasické komedie, ze kterých například slavné hlášky zlidoví tak, že je budou lidi citovat i v běžném životě, těch fakt už tolik není. Filmy, které se točí v poslední době, ty se zabývají hlavně problémy lidí. Jistě je to zajímavá situace, ale zrovna ne taková záležitost, která lidi zrovna pobavila.

Proto vyzývám současné filmaře: nenechte se zahanbit a ukažte, že je tato má kritika neoprávněná. A že ve vás něco je. Sice točíte dost filmů, ale ty jsou jen pro jakési fajnšmekry. Ale pro obyčejné lidi v tento moment neumíte natočit nic moc. Přál bych si, aby se to do budoucna změnilo a vrátili se opět ty staré dobré časy nových českých komedií, které navážou na tu jejich tradici. Dokonce i za komunismu se točilo více komedií než teď. A tak nekritizujme, že o prázdninách dávají v televizi Chalupáře a podobné pohodové seriály a filmy. Ale místo toho by se autoři filmové tvorby měli snažit, aby natočili něco, co taková filmová díla jak pohodou, tak humorem předčí.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském