Fake News: Polopravdy v médiích a rozeštvávání společnosti

Média mají obrovskou moc a většina lidí jim bezmezně důvěřuje. Což se ukázalo i v případě tragického utonutí dvou vietnamských chlapců.

Koupaliště v pražské Lhotce | reprofoto: google.cz/maps (Lamsik)

Když se před necelými dvěma týdny stalo neštěstí na jezeře Lhota, drtivá většina veřejnosti obviňovala personál i návštěvníky areálu z nečinnosti, či dokonce z úmyslného odmítnutí pomoci při pátrání po nezvěstných chlapcích. Část veřejnosti v tom dokonce spatřovala rasismus.

Mohla za to média, zvlášť některé soukromé televizní stanice, které podávaly nepravdivé nebo nepřesné informace. Postupem času se přicházelo na nové skutečnosti, zjistilo se například, že děti nezmizely ve vodě, ale u stánku se zmrzlinou, že nesedí ani časový údaj zmizení, který si dotázaná paní v reportáži vymyslela, respektive odhadla ho od oka, aniž by o případu věděla bližší info.

Taktéž záběry na plavající opuštěné nafukovací kruhy na hladině byl jen ilustrační záběr, jenže to daná televize již jaksi zapomněla uvést. Těch zavádějících či nepřesných informací proběhla v médiích celá řada.

V důsledku čehož to v lidech vzbudilo silné emoce. Lidi si na základě těchto informací udělali o celém neštěstí svůj obrázek, který ale nebyl na sto procent správný.

Život to dvěma malým dětem už bohužel nevrátí. Jistě by se také dalo udělat spousty věcí jinak.. O tom nechci polemizovat.

Jen jsem chtěl poukázat na to, jak nás mohou média zmást, či dokonce zmanipulovat nebo vzbudit nesmyslnou hysterii. Berte prosím informace v médiích s rezervou, v honbě za senzací jsou schopné nám do hlavy tlouct i úplné nesmysly.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském