Poznámka k Doznání

Mám na mysli film Doznání, který včera který včera večer běžel na ČT2. Film líčí osud Artura Londona na základě stejnojmenné knihy, kterou napsal po svém propuštění.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

Knihu jsem četl, když u nás vyšla někdy v r. 1968. Je v ní popsáno zatčení, tvrdé výslechy a odsouzení Londona jako jednoho z členů skupiny Slánského. Až po zhlédnutí filmu jsem si uvědomil, že London zůstal komunistou po celý život, navzdory tomu, jaké mu soudruzi připravili výslechy a vězení. I jeho žena zůstala komunistkou.

Před časem jsem četl paměti Slánské, taky zůstala komunistkou. Husák byl odsouzený jako buržoasní nacionalista a zůstal komunistou skoro až do smrti. A teď se podívejme na komunisty z konce osmdesátých let. Ti byli úplně jiní.

Komunisté, kteří byli ve vedení podniků, hromadně psali privatizační projekty, a jelikož o vyhodnocení těchto projektů rozhodovali další včerejší komunisté, byli úspěšní a mnoho dnešních majitelů fabrik má za sebou členství ve straně nebo pochází z rodin komunistů.

Kupodivu nikdo o tom nemluví a nikomu to nevadí. Těm mladším bych připomenul, že komunisté ve vedení podniků měli za sebou vyšší stupeň stranického vzdělávání. Ve všech stupních stranického vzdělávání se komunistům vtloukalo do hlavy, že dělnická třída v revoluci smete buržoasii a komunismus zvítězí na celém světě.

Zdá se, že na přelomu 80. a 90. let tomu nevěřili už ani ti, co to učili na těch stranických školeních.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském