Archeoastronautika pro děti

Víte o tom, že francouzským tvůrcům se podařilo vyrobit televizní seriál, jehož některé díly by se daly nazvat „archeoastronautikou pro děti“? To, co léta píše Erich von Däniken ve svých knížkách, se zde přeneseně předkládá dětem.

Erich von Däniken | foto: Archív Ericha von Dänikena

Když jsem byl teenager, tak jsem se vždy těšil na známý francouzský televizní seriál „Byl jednou jeden život“. Jeho záměrem bylo mladším divákům zábavnou formou popsat stavbu a funkce jednotlivých částí lidského těla. Ze stejné dílny pak pocházejí i seriály „Byl jednou jeden člověk“ (věnovaný historii lidstva), Byl jednou jeden vynálezce (věnovaným slavným vynálezcům a vědcům), Byl jednou jeden objevitel (věnovaný příběhům objevitelů nových zemí a kontinentů) a Byl jednou jeden vesmír (věnovaný budoucím možným cestám do vesmíru).

A právě jeden z dílů série „Byl jednou jeden vesmír“, se jmenuje „Planeta mýtů“. (viz například odkaz ZDE). O čem je tento díl? Naši astronauté letí vesmírem a přistanou na jedné planetě. Tam žijí lidi naprosto primitivním způsobem. Například ještě neznají ani oheň. Jenže tuto planetu ovládá jiná skupina ztroskotaných astronautů, kteří se jmenují podle řecké a římské mytologie a k domorodcům se chovají jako bohové. A domorodci je samozřejmě za bohy považují.

To se divím, že náboženští fundamentalisti a skeptici po shlédnutí tohoto dílu nezačali křičet. Vždyť tady se operuje s tím, co záhadologové a archeoastronautičtí badatelé píšou už léta. Že většina pozemských náboženských mytologií mohla vzniknout při setkání primitivních lidí s cizí vysoce technickou kulturou, které ti primitivní lidi nerozuměli, a tak ji považovali za projev božskosti.

Osobně se domnívám, že je dobře, že alespoň touto seriálovou formou se děti dozvědí tento názor o historii. Ten jim asi v současné škole moc neřeknou. Ale i tak se domnívám, že i přesto, že jim to v současné škole asi moc neřeknou, tak je to nejpravděpodobnější původ vzniku většiny náboženských kultů na naší planetě. A že jednou, třeba za nějakých pár desetiletí se o tom ve škole bude učit jako o samozřejmosti.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském