Archeoastronautické aspekty sci-fi filmu „Planeta opic“

Pokud jste viděli sci-fi film „Planeta opic“ z roku 1968, napadlo vás někdy, že je v ní skryto několik důležitých prvků, které mají blízko k archeoastronautice? Tedy k záhadologickému oboru zabývajících se záhadami dávnověku?

Ilustrace


Legendární sci-fi film Planeta opic natočila hollywodská produkční společnost 20th Century Fox v roce 1968. A to podle námětu francouzského spisovatele Pierre Boulleho. Toho samého, který například napsal příběh „Most přes řeku Kwai“.

Když jsem asi před osmnácti lety pracoval v jednom knihkupectví, měl jsem tam jednoho kolegu, který mi vyprávěl následující příhodu, kterou osobně zažil, když tenkrát tento film začal jít v našich kinech. Po promítnutí filmu v kině poslouchal nějaké ženy, jak se o filmu bavily. Jedna z nich říkala: „Byl to hezký film. Moc se mi to líbilo. Ale pořád nemůžu pochopit, co tam měla na konci znamenat ta socha.“ Takže při vší úctě, ta paní vlastně ten film asi vůbec nepochopila. Vždyť v tom filmu je asi od půlky jasné, že jsou nejspíš na Zemi. Ale na jaké Zemi?

Na Zemi v daleké budoucnosti, kdy už tady nevládnou lidi, ale jiný živočišný druh, lidoopi, který dokázal lidi v jejich inteligenci nahradit. Lidoopi si tam vytvořili svojí vlastní civilizaci. Mysleli si o sobě, že byli stvořeny jako vrchol tvorstva a že je pro ně naprosto nepřípustné, že někdy dávno před nimi, už tu byla jiná vyspělá společnost.

Dokonce tam mají i jakousi „Zakázanou zónu“, kam mají lidoopi zakázaný vstup. Protože je tam z tamějších nálezů se možné dozvědět, že nejsou první pozemskou civilizací. Že před nimi už tu byli jiní. Tedy my.

A tak se domnívám, že celá opičí civilizace v Planetě opic je pouze zrcadlem naší současné civilizace. I naši přední historikové by asi velice špatně přenášeli přes srdce, kdyby se současné lidstvo mělo oficiálně dozvědět, že na naší planetě není první. I já jsem slyšel o celé řadě zvláštních nálezů, které se z podivných důvodů například ztratily nebo se o nich málo mluví. Ale i tak je na Zemi i celá řada dalších nevyřešených záhad, které se tak vědci krkolomně snaží zařadit buď jako například kultovní předmět nebo kultovní objekt. Jen hlavně, aby to nebyl důkaz dávné přítomnosti mimozemšťanů na naší planetě anebo důkaz toho, že naše civilizace tady není první.

Proto se domnívám, že Planeta opic by mohl být i takovým výchovným filmem. Jakým výchovným filmem? V ufologické literatuře se často spekuluje o tom, že celá řada sci-fi filmů, jako je například ET mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu, Akta X, Den Nezávislosti a další, mají nás, zatím nepřipravené pozemšťany, připravit na fakt, že existence mimozemšťanů může být skutečně realita. Co, když tedy Planeta opic je také takovým filmem? Ale takovým, co se snaží lidi připravit na myšlenku, že nemusí být na této planetě první civilizací.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském