Pražákům nebude hej!

Není krajské město, kde by se nevyprávěly vtipy o Pražácích. Není mimo metropoli člověka, jež by si na ně alespoň jednou nezanadával. Neměli bychom ale Pražáky spíš litovat ? Za to v čem musejí žít?

Pražská Krnda

V Praze samé jako metropoli jsem dlouhá léta vyrůstal. Její kosmopolitní prostředí na mně zanechalo svůj otisk a mockrát v životě se mi to v dobrém vrátilo zpět. Snad jen Brno, nebo jak se to u nás někdy říká MÉ BRNO ve mně zanechalo podobnou stopu. V dobrém. A přesto že jsem rodilý jihomoravák, na tohle krásné město nedám dopustit. A to i přesto co za hlouposti se občas odhlasuje v ve Waldštejnské konírně a co za pitomosti mumlá do mikrofonů našich médií to hradní strašidlo co tam už pátým rokem máme. To s chodem města až tak moc nesouvisí.

Bez nadsázky můžu o Praze říct to, co někdy a bez přehánění říkám o Německém Berlíně nebo Kanadském Torontu.

„Malý kousek mého srdce zůstal v tomhle městě“.

Kéž by ale mí bývalí sousedé na tom poslední léta byli podobně. To utrpení posledních let začíná ve chvíli, kdy vyrazíte do ulic města Prahy.

Léta nerozjeté projekty obnovy infrastruktury hromadné dopravy, které byly připraveny už za předminulého primátora, leží v šuplících a akorát se na ně práší. A když najednou přijde na zjištění, že jak Libeňský most, tak Hlávkův most jsou na spadnutí, kdekdo se právem ptá, proč se v té věci posledních 5 let nic neděje. A voliči se právem ptají:

„Na co tam tu primátorku máme?“

Když se cech taxikářů, jak se říká té organizované mafii ovládající taxislužbu na území prahy, rozhodl vytlačit konkurenční a díky své poctivosti také oblíbený Uber, Pražští radní politováníhodně zaspali. A tak si Pražští taxikáři, před jejichž službami varují všechny turistické příručky včetně New Yorského Tripadvisoru, mohli dovolit blokovat hlavní Pražské dopravní tepny, blokovat tramvaje, aby lidi nemohli dojet včas do práce a Policie nic nezmohla, protože měla nařízeno nezasahovat. Jen pro srovnání. Když se něco podobného dělo v Londýně, tamní policie kropila vodními děly, zatýkala, mávala obušky a s ničím se nepárala. Proč to u nás tak nebylo? Zeptejte se primátorky Krnáčové. Ona a nejen ona se zmohla na hloupé připomínání, aby Uber dodržoval zákony. A oni je snad ti zloději z cechu taxikářů dodržují ? Odkdy ?

Samostatnou kapitolou jsou Pražské směnárny. V okolí Václavského náměstí nevyměníte Eura, aniž by Vás neokradla sama směnárna, nejméně o 30 procent. Nebýt nedávno usilovné práce novinářů a s tím spojené mezinárodní ostudy, NIC by se nedělo.

Ale na magistrátě o tom prý snad vědí. Snad i paní primátorka se o tom doslechla.

Prvním pravidlem jakéhokoli vůdce je, že za to, co má pod sebou, zodpovídá sám.

̈Při vší úctě“ – Adriana Krnáčová svoje poslání splnila asi tak jako ta biblická žába, sedící na prameni. Ta paní nic neumí, nic moc nedokázala a stihla za dobu svého mandátu otrávit snad každého, kdo s ní kdy na radnici musel spolupracovat.

Jako vrchol její primátorské demagogie se dá považovat její loňské prohlášení, že je třeba v centru Prahy zarazit ubytovací službu Airbnb z důvodů obav z terorismu. To je ve městě, jež je známo svojí kosmopolitností a tím, že tu bombové útoky nemáme (zato tu máme zhovadile předražené hotely) naprostá politická nesmyslnost.

Kdyby Andrej Babiš, při jeho nesporné inteligenci dokázal před 5 lety předem odhadnout, jakou pohromu může u Pražských voličů očekávat za to, že paní Krnáčovou prosadil do čela Pražské kandidátky, asi by si to ještě rozmyslel.

Stýská se mi po starých časech. Pavel Bém byl a často neprávem, spojován s kdejakým kmotrem, i přes to všechno, co dokázal. Byl to ale primátor, který uměl rozjíždět projekty, uměl je dotahovat, a dnes s odstupem mnoha let je možno říct, že Praha se za jeho časů opravdu zvedla. Co bych dal zato, aby se vrátil.

Se současnou ropuchou na prameni se jistě Praha ještě dlouho nezvedne.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském