Zákon proti patentu na rozum by se mi líbil, ale…

V. Klaus ml. přišel s nápadem zákona, který by každému zaručoval svobodu slova na internetu. I já se domnívám, že žádné cenzurování nepohodlných názorů do demokracie nepatří. Ale podle mne je třeba zacílit ještě na něco dalšího.

Ilustrační snímek

Proč nemít takovýto zákon? Já bych s ním i souhlasil. Já jsem totiž celým svým tělem i duší zarytý nepřítel cenzury svobody slova. A především jsem i nepřítel toho, když vidím, že někdo musí za své názory trpět tak, že je až zakazován nebo blokován. A nemluvě o tom, když je někdo dokonce za své názory souzen. To je zvrácenost na entou. Nic jiného. Proto tvrdím, že nikdo na světě nemá patent na rozum. A nikdo na světě by neměl rozhodovat, že ten či který názor je správný (neboli korektní), a ten jiný je špatný.

A tak, když někdo vymyslí takový zákon, jenž by takovýmto věcem, jako blokování nějakého názoru, předcházel, proč ne. Já bych ho podpořil. Otázka je však to, zda nějaký takový zákon z České republiky dokáže překonat toho facebookového robota, který, jak jsem kdesi četl, se prý nalézá snad až někde v Jihoafrické republice.

A tak spíš, než obcházet nějakého robota nějaké soukromé firmy (jaké je Facebook), je hlavně důležité se naučit k respektování svobody názoru druhých a přímo tak vychovávat naše lidi. Protože jsou to bohužel hlavně naši lidi, kteří tyto pro ně nekorektní názory nahlašují. Robot je jen stroj. Ale lidi jsou samostatně jednající bytosti. A pokud si budou myslet, že jen oni mají patent na rozum a každý jiný názor než ten jejich, je potřeba někam nahlašovat, tedy správně řečeno udávat, aby byl jejich nositel potrestán, tak nám nepomůže ani tisíc takovýchto zákonů.

A tak tvrdím, že začít je třeba už od dětí. Už odmala je důležité je učit, že například žalování je špatné.

Jako například v tomto videu

Je jim to třeba vštěpovat všude. Doma, ve škole, ve skautu, v oddílech, na kroužcích i jinde. A pak je učit i to, že i jakékoliv udávání je špatné. Že právě toto v minulosti dostalo mnoho nevinných lidí do velkých problémů. A když ani to někdo nedokáže pochopit, a stále bude chtít na internetu někam udávat takové příspěvky, které se mu nebudou hodit do jeho patentu na rozum, tak se asi na něj bude muset jít nějak drsněji. Například obdobou Cibulkových seznamů spolupracovníků STB. Ať si pak na něj pěkně všichni lidi ukazují prstem! Třeba to v něm takovouto veřejnou ostudou to nahlašování nekorektních příspěvků nakonec přeci jen odnaučíme.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském

Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=678648