Mirka Němcová předvádí jen plané moralizování, politický kýč a prázdné fráze.

Paní Miroslavo Němcová, moje stranická kolegyně, přečetl jsem si Váš otevřený dopis, ve kterém jste vrátila prezidentu Zemanovi jeho pozvánku na recepci, pořádanou u příležitosti oslav vzniku Československa na Pražském Hradě.

Němcová je jen Fialova Milka – Dá se to podojit? | reprofoto: PL

Neberu Vám Vaše právo pozvání odmítnout a do jisté míry Vašim postojům rozumím. Chtěl bych však vyjádřit nesouhlas se způsobem, jakým tak činíte. Především proto, že se mi protiví plané moralizování, politický kýč a prázdné fráze.

Musím bohužel konstatovat, že to je to hlavní, co se mi v posledních letech vybaví při vyslovení Vašeho jména. Při minulých parlamentních volbách jste, coby volení manažerka, dovedla ODS k ponižujícím 7,5% a to byl poslední politický „akt“, kterým jste se zapsala do historie naši pravice a celé země vůbec. Poté již následovala jen aktivistická politika, kterou jste kdysi pravicovou konzervativní ODS posunula do středu k TOP 09, STAN a KDU-ČSL a sama sebe na úroveň levicových aktivistů, pseudonovinářů z Respektu a neziskovkářů z Člověka v tísni apod.

Vzhledem k výše zmíněnému začínám rozumět tomu, v mediálním a politickém mainstreamu, tolik omílanému a Vámi opakovanému argumentu, že „Miloš Zeman rozděluje společnost“. To samé říkali kdysi jisté kruhy ve Spojených státech či Velké Británii o Winstonu Churchillovi, Ronaldu Reaganovi i Margaret Thatcherové. To samé se nakonec říkalo o Václavu Klausovi, kterému jste byla dlouhá léta ideově blízká. Čímž samozřejmě prezidenta z výše zmíněními nesrovnávám. Jde však o to, že to samé se říká o každém politikovi, který si dovoluje mít své vlastní názory.

Vy, po porážce ODS v minulých volbách, žádné názory nemáte. A pokud ano, pečlivě je skrýváte. Dokonale jste splynula se šedivou masou politického mainstreamu, která svoji impotenci překrývá rádoby ctnostnými frázemi o „semknutí společnosti, evropských hodnotách, slušnosti, poctivosti atd.“ To vše okořeněné bojovnými slogany o potřebě postavit se komunismu a Rusku. Je velká škoda, že ty dva poslední slogany jste neakcentovala také před rokem 1989, kdy jste působila jako odborný referent na Českém statistickém úřadě.

V posledních letech si ve Vašem podání pamatuji opravdu jen plané moralizování, aktivistickou hysterii, pokrytectví, teatrálnost a podléhání emocím, které by slušelo spíš hlavní postavě jihoamerické telenovele. Obávám se, že jste se vydala po cestě Jiřího Drahoše a Vaším jediným politickým programem se stala „okázalá slušnost“. Nezlobte se na mě, moje milá stranická kolegyně, ale je pro mě příliš málo.

V kauze „kalašnikov“ jste ukázala, že nerozumíte nadsázce. V kauze „syrští sirotci“ jste ukázala, jak snadno podléháte emocím a nejste potom schopna uvažovat reálně. V kauze „všichni proti Babišovi a Zemanovi“ jste nepochopila, že tím se ODS v Respektu a ČT stejně oblíbenější nestane a nové hlasy to naší straně nezíská. Postávat na jednom pódiu se strýčkem Bradym nebo kandidáty Pirátů považuji za akt politické nevědomosti a naivity. To není to, co čekám od prezidenta této země.

Prezidenta si představuji jako svébytnou osobnost, která se nebojí nastolovat témata a hájit své názory třeba i „proti všem“. Vy jste v posledních letech mnohokrát prokázala, že toho nejste schopna. Zpronevěřila jste se poslání politika i poslání politika, který by mě reprezentovat pravicovou konzervativní stranu. Pokud je tento Váš dopis, plný planého moralizování a kýče, úvodním výkopem k prezidentské kandidatuře, s moji podporou nepočítejte.

S přátelským pozdravem

Josef Provazník, t. č. člen toho „méně slušnějšího“ křídla ODS