Prezident oslavy republiky nezkazil

Uplynulý víkend se nesl v duchu oslav a vzpomínek na vznik Československé republiky. Stovka se přece musí pořádně oslavit! Nebo ne..?

Miloš Zeman | reprofoto: parlamentnilisty.cz

Někdo namítá, že není co slavit, vždyť Československo již dávno neexistuje. Malinko za pravdu totmuto tvrzení dávali někteří studenti, kteří netušili, co se vlastně slaví. Smutné. Znají pravěk, ale novodobé dějiny svého státu ne. Osobně si myslím, že je co slavit. Protože pokud by nevznikla ČSR, nevznikla by později ani Česká republika, a dovolím si tvrdit, že spousta dnešní generace by dnes nebyla. Ale to už jsou úvahy mimo téma..

Kdo chtěl slavit nebo si prostě jen připomenout stoleté výročí, měl o víkendu spousty možností. Akcí se po celém Česku konalo bezpočet, opravdu bylo z čeho vybírat. Jedinou překážkou bylo snad jen počasí, které se tak úplně nevyvedlo a bylo typicky podzimní-sychravé a studené. Ale i přesto se vyplatilo zavítat na nějakou z mnoha akcí. V Praze se například konal Pochod pro republiku, koncerty na Václavském i Staroměstském náměstí, slavnostní pochod hradní stráže, kdy vojáci pochodovali i se slavnostními vojenskými zástavami, dále pak třeba slavnostní přísaha vojáků a policistů na Hradčanském náměstí nebo po celý víkend volné vstupy do muzeí a dalších zajímavých objektů v hlavním městě. A samozřejmě další a další akce.. V sobotu byl vrchol oslav v horní polovině Václaváku, kde se po dlouhých sedmi letech (z toho tři roky probíhala samotná rekonstrukce) otevřelo Národní muzeum. Majestátná stavba v novém hávu za bezmála dvě miliardy korun. Ovšem Česká republika si zaslouží mít takovouto stavbu. Lidé s nadšením sledovali videomapping, kde na plášti budovy mohli shlédnout průřez dějinami. Myslím, že toto byla povedená akce a nejeden divák měl při pozorování husí kůži.

Neděle pak v Praze patřila slavnostní vojenské přehlídce, která se konala na Evropské třídě. Prezentovalo se více než 2100 osob a přes 200 kusů všemožné techniky nejen vojáků, ale i speciálních jednotek, policistů, hasičů či záchranářů. Pro fandy vojenství jistě super zážitek. Bohužel kvůli špatnému počasí byla zrušena většina letecké části přehlídky, a tak do vzduchu vzlétla pouze stíhačka Gripen, která ale pro nízkou oblačnost nebyla vidět a vrtulníky, které na závěr přehlídky spustily nad Evropskou ulicí trikolóru. Přehlídka sice nebyla tak monstózní jako třeba v Rusku, ale i tak byla největší v samostatné České republice. Závěr oslav spestřil ohňostroj, odpálený v symbolický čas 19:18. Večer pak probíhala ještě jedna akce spojená s datem 28. 10. a sice předání státních vyznamenání z rukou hlavy státu. O tomto by se ale dal napsat samostatný blog, proto se nechci vyjadřovat k tomu, zda byl Zemanův výběr oceněných správní nebo ne. O tom ať si udělá obrázek každý sám. Jen dodám, že udílení státních metálů vyvolá každoročně vlnu překvapení či přímo rozhořčení, a je jedno který prezident nám zrovna vládne. Nikdy nebudou spokojeni všichni na 100%, co člověk, to názor. A je to tak správně.

Hlava státu měla o víkendu nabitý program. Státní návštěvy, kladnení věnců, několik proslovů, předávání státních vyznamenání..Kdo čekal Zemanův další společenský přešlap, byl zřejmě zklamán. Prezident si celý víkend dal na pusu docela pozor. Naštěstí.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském