Děti do hospody nepatří

Hospoda je místo především pro dospělé. To je všeobecně známá věc. Ale co třeba rodinný oběd v restauraci? Je zákaz vstupu dětem do takových prostor diskriminační nebo ne?

Ilustrační snímek: pxhere.com

Jedna z pražských restaurací zakázala do svého podniku vstup dětem a mladistvým do osmnácti let. Vedení restaurace jako důvod uvedlo, že je zodpovědno za mladistvé, kterým by byl v jejich podniku podán alkohol. Ať už samotným personálem anebo třeba někým cizím. A také, že prostředí může mít na děti špatný vliv. Ať už majitele k tomuto rozhodnutí vedl jakýkoliv důvod, má teď problém. Hrozí mu pokuta až tři miliony korun. Podle ČOI jde totiž o diskriminaci kvůli věku a jedná se o porušení zákona.

Vyrůstal jsem na vesnici a vzpomínám, jak jsme občas přišli za dědou do hospody. Klasická čtyřka, specifický odér, specifická atmosféra. Pro malé kluky jiný svět, který nás lákal. Děda nám dal líznout pěny, koupil nanuka nebo kofilu a my jsme s pocitem dospělosti opět vypluli ven na vzduch. Anebo občasné rodinné výlety do restaurací na obědy či večeře. Pro malé caparty to byla výjmečná událost, svátek! Být v restauraci a nechat se obsluhovat! Cítili jsme se zajímavě, snad i dospěle. Opravdu jsme si návštěvy restaurace vážili a podle toho se tam i chovali. Dnes je to trochu jinak. Děti jsou jiné, výchova je jiná, možnosti jsou jiné..

Přibývá majitelů hospod a restaurací, kteří by pobyt omladiny ve svém podniku rádi omezili. Argumentují například tím, že děti jsou často rozjívené, neumí se chovat a ruší ostatní hosty. Což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Opravdu není příjemné u oběda poslouchat řev dětí. A pokud to vadí mě několik desítek minut u jídla, jak to asi snáší personál za několikahodinovou směnu? Zde je toto ještě umocněno tím, že se nevychovaná robátka často pletou personálu pod nohy a hrozí úraz.

Někdo to bere jako diskriminaci. Většinou jsou to tedy maminky z různých mimískových skupin a mimi bazarů na fb, kde o tom již živě diskutují. Naplánovaný rodinný výlet, ale kvůli mimískovi by měli i s manžou smůlu a místo do restaurace by museli třeba do cukrárny. Ovšem nemyslím si, že by u nás prošel zákon až tak tvrdý, že by zakázal vstup dětem a mladistvým do všech restauračních zařízení. Spíš právě naopak. Řešením by byl kompromis. Ať si o svém podniku rozhoduje majitel sám. Jeho podnik-jeho pravidla. Jenže…Jsme v České republice a takto jednoduše to u nás nefunguje. Viz třeba „protikuřácký“ zákon..

Jaký máte názor vy, měli by mít majitelé hospod a restaurací právo omezit vstup dětem a mladistvým?


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském