Budou stoupenci politické korektnosti chtít zakazovat i Tolkiena?

S otevřenou pusou zírám, jaká všechna díla klasické literatury z politických důvodů nevyhovují stoupencům politické korektnosti. Po foglarovkách, Mikešovi, Pipi Dlouhé punčoše, atp. přicházejí na přetřes příběhy J.R.R. Tolkiena

Libor Čermák

S prohlášením, že Tolkienův Pán Prstenů je prý „tak trochu rasistický“ přišel nedávno jeden americký spisovatel (viz ZDE). To proto, že prý některé rasy ve Středozemi jsou horší než jiné. Ty záporné postavy, jako jsou například skřeti, jsou prý tmavé, šikmooké a různě neatraktivní. A přirovnává je tak například k dnešním uprchlíkům. Budou je chtít snad takovíto cenzoři chtít předělávat nebo dokonce zakazovat?

A co na takovéto zvrácené úvahy říkám já? Vážení, Já osobně mám příběhy J.R.R. Tolkiena velice rád. Dokonce mne toto nadšení před časem zavedlo až ke spolupráci s fantazy časopisem Pevnost, kam jsem jedenáct let přispíval svými obrázkovými křížovkami. Před časem jsme dokonce dělali s dětmi z našeho turistického oddílu i celotáborové hry na téma Pána Prstenů (rok 2002). Z těchto táborových her nám dokonce zbyla mapa Středozemě, kterou namalovala jedna tehdejší členka našeho oddílu a kterou jsem s jejím svolením dal na internet jako „Tolkienovský speciál s interaktivní mapou Středozemě„. A tvrdím, že pokud má být děj takovýchto románů přitažlivý a dobrodružný, a tak to zkrátka a dobře nějaké ty záporné postavy potřebuje. A je mi jedno, jestli vypadají tak, či onak. Jsem strašně zvědavý, jestli ti pánové, co se do těchto a podobných děl klasické literatury navážejí, by také dokázali vytvořit nějaké takové literární dílo, které by bylo stejně, ne-li dokonce více úspěšnější než Tolkienův Pán Prstenů. A tak podle mého názoru by si měli takovéto soudy odpustit.

Co říci ještě závěrem? Že mne je dokonce jedno, jestli jsou skřeti zlí nebo hodní. Svého času jsme se staršími kluky z našeho oddílu jezdívali i na dřevárnu, a to na Bitvu pěti armád. A jezdívali jsme tam bojovat za armádu skřetů proti armádě Lidí, Trpaslíků a Elfů. A zvlášť bych chtěl zvýraznit ten třetí jmenovaný národ Středozemě, tedy Elfy. Protože hlavně u nás v Česku byl zneužit k politickým účelům stoupenci takzvané politické korektnosti. Proto jsem dnes na sebe skutečně pyšný, že jsem na Bitvě pěti armád bojoval i proti Elfům.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském