Ne ve všem je Rusko vzorem

Myslím komunistům a jim podobným, kteří jinak na Putina nedají dopustit. Schvalují anexi Krymu, souhlasí s tím, že spolupracuje s finančními oligarchy, sami taky podporují našeho největšího kapitalistu Babiše.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

V jednom se však rozcházejí. Jelcin dal pravoslavné církvi monopol na dovoz cigaret. Zisk z tohoto obchodu jim vytváří velmi dobrou finanční základnu. (Ostatní církve nedostaly nic, musejí žít z milodarů.) Putin nemíní ruské pravoslavné církvi tento zdroj příjmů omezit. Před časem běžel i na naší televizi několikadílný dokument o Putinovi, který natočil Oliwer Stone. V jednom místě tam režisér říká: „Podařilo se vám vrátit ruský národ k náboženství.“ A Putin odpověděl: „To není moje zásluha, to v tom národě bylo.“ Naši komunisté naopak žádají zdanění církevních restitucí. Zajímavé je, že jim nevadí mnohonásobně vyšší částka vyplácená majitelům slunečních elektráren, přičemž tato částka je nadsazená. Cena slunečních panelů totiž klesla, podpora však zůstala stejná. Dnešní komunisté však zřejmě velkým kapitalistům přejí.

Putin má s pravoslavnou církví přátelské vztahy: o svátcích se účastní bohoslužeb a pochopitelně se pak objeví patřičné snímky v médiích, setkává se s moskevským patriarchou Kirilem… atd. Nevím, zda je skutečně věřící, nebo zda si takto získává popularitu.

A ještě jedna poznámka: Dnes bylo ve zprávách uvedeno, že dochází k osamostatnění ukrajinské pravoslavné církve. Pokud vím, tak věc je složitější. K odtržení ukrajinské pravoslavné církve došlo hned po oddělení Ukrajiny, tehdy si ustavili patriarchu v Kyjevě a přestali uznávat moskevského patriarchu za svoji hlavu. Ovšem pravoslavní věřící na Východě Ukrajiny uznávají za svoji hlavu moskevského patriarchu. K prvému odtržení ukrajinské církve však došlo už v r. 1921. Tato církev přežívala v emigraci a jejich představitelé se vrátili. Někteří pravoslavní se k nim hlásí. Cařihradský patriarcha Bartoloměj podmínil souhlas s uznáním kyjevského patriarchy tím, že se ty obě ukrajinské církve spojí. Že moskevský patriarcha s odtržením ukrajinské církve nemíní smířit, je zřejmé.

A ještě úplně na závěr. V Ostravě-Michálkovicích je velmi malý pravoslavný kostelíček. Ptal jsem se jednoho Rusa, který ho pravidelně navštěvuje, koho oni uznávají za svoji hlavu. Odpověděl mi, že moskevského patriarchu.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském