Omluvte se za slova o Zemanovi jako velezrádci!

Můj název dnešního článku je parafráze na nedávnou výzvu na omluvu o slovech o Václavu Havlovi jako vlastizrádci. Já totiž tvrdím, že tím, čím byl Havel pro českou demokracii v 90. letech, tím je Miloš Zeman pro ni dnes.

Miloš Zeman | reprofoto: parlamentnilisty.cz

Václav Havel měl nepochybně zásluhu na tom, že od 90. let tu máme svobodu slova a demokracii. Možná sice, že někteří to za svobodu považovat nebudou. Ale rozhodně to byl lepší stav svobody a demokracie, než jaký byl u nás v osmdesátých letech a před tím. A to mu zkrátka a dobře upřít nelze.

A jsem rád, že i dnes, sedm let, po smrti Václava Havla máme na pražském hradě politika, který možná ještě více prosazuje demokratické hodnoty než Václav Havel. Když jsem stál 17. listopadu 2015 na pražském Albertově a poslouchal kritická slova Miloše Zemana o vnucování jednoho jediného správného názoru, o jakých si hodnotových vůdcích, o jakýchsi vůdcích veřejného mínění, a dokonce i o jakýchsi tvůrcích veřejného mínění, musím říci, ač se mnou pražská kavárna nebude souhlasit, že to tak je.

Tento projev by si měli pořád dokolečka přehrávat všichni ti, co sice o sobě tvrdí, že jsou demokraté, ale přitom by náš národ chtěli indoktrinovat nejrůznějšími kvazihodnotami, jako jsou multikulturalismus, genderismus a politická korektnost. A právě z těchto pochybných kruhů vzešla v posledních dnech petice, která se jmenuje „Poslanci a senátoři, zastavte Miloše Zemana!“ (viz http://foAZDErum24.cz/tisice-lidi-proti-zemanovi-petici-zakondarcum-podepsal-i-koller-sverak-nebo-geislerova/) A to jen za to, že někde řekl svoje názory a svoje myšlenky, jak to v každé správné demokracii přece má chodit.

Jsem proto toho názoru, že všichni ti, co tuto petici podepsali, by se měli omluvit nejen Miloši Zemanovi jako takovému, ale celému českému národu a všem, kdo zde vyznávají hodnoty demokracie a svobody názorů. Miloš Zeman totiž dnes bojuje za zachování demokracie a svobody názoru víc než jakýkoliv jiný současný český politik.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském