V Turecku zneužívají Interpol, aby likvidovali nepohodlné Kurdy po celé Evropě

loading...

Otevřený dopis Ivana Davida německému ministrovi ohledně tureckého zatykače na MUDr. Yektu Uzunoglu, který je občanem SRN, ale také ČR – ministr vnitra ČR Hamáček se odmítl věci vůbec věnovat.

MUDr. Yekta Uzunoglu a MUDr. Ivan David

Herr Michael Roth
Staatsminister für Europa
Auswärtiges Amt
Werderscher Markt 1
10117 Berlin

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci pana MUDr Yekty Uzunoglu, kurdského lékaře, spisovatele , překladatele a celoživotního bojovníka za lidská práva v České republice i jinde na světě.

Pana MUDr. Yekta Uzunoglu znám od doby studia medicíny na Karlově Univerzitě, kde byl mým spolužákem.

loading...

MUDr. Yekta Uzunoglu se stal v minulosti v ČR obětí vykonstruovaného trestního stíhání během kterého strávil ve vazbě v nelidských podmínkách nezákonně dlouhou dobu. Trvalo 13 let, než očistil své jméno tím, že vyhrál soud vedený proti němu a dostal nejvyšší odškodnění v dějinách české justice.

Znám již řadu let aktivity pana MUDr. Yektu Uzunoglu pro kurdský národ, ale je mi známa i historie jeho perzekuce v ČR!
Jeho články a publikace, jejichž část byla publikována v českém jazyce na portálu “Nová republika“ který řídím, jsou trnem v oku současného nedemokratického Turecka.

Turecko jen v minulých třech letech i za cenu porušení mezinárodního práva uvěznilo řadu německých i francouzských novinářů a dokonce amerického duchovního, pro kterého se musel veřejně angažovat samotný prezident USA Trump aby občana své země dostal z tureckého žaláře.

Též je již obecně známo, že Turecko zneužívá institut Interpolu k pronásledování novinářů a spisovatelů v zahraničí kritických k Turecku. Naposledy přes Interpol nechalo Turecko uvěznit německého spisovatele, který trávil dovolenou ve Španělsku a teprve po intervenci Německa byl osvobozen.

Nyní jsem se dověděl, že turecké úřady vydaly zatykač i na pana MUDr. Yektu Uzunoglu a to (dle spisového materiálu) ze tří důvodů a sice:

1) Na svém Facebooku zveřejnil fotografie pořízené během společné návštěvy s poslancem Evropského parlamentu Jaromírem Štětinou v Sýrii

loading...

2) Jeho návštěva v Iráku s novináři Ministerstva obrany ČR

3) Karikatury související s vraždou předsedy advokátní komory jeho rodného města
K bodu 1. se již se vyjádřil europoslanec Jaromír Štětina, kterého pan Uzunoglu během jeho cesty do Sýrie doprovázel, k bodu 2 se mohou vyjádřit pracovníci tiskového odboru Ministerstva obrany ČR, bude-li k tomu Ministerstvo vyzváno, k bodu 3 konstatuji, že je absurdní někoho pronásledovat pro karikaturu na Facebooku, protože takto by mohly být pronásledovány stovky tisíc jeho uživatelů!

Yekta Uzunoglu se nikdy nesešel s žádnými teroristy a nepomáhal jim, přesto je z toho obviněn ze strany tureckých úřadů!

Vážený pane ministře,

je dosti pravděpodobné, že se turecké úřady budou snažit i v případě pana Uzunoglu zneužít Interpol a nechat ho zatknout českou policií tak, jako to učinili v loňskem roce v případě dalšího kurdského politika pana Saliha Muslima, a tím Česká republika ohrozila svoji pověst ve světě.
Pan Uzunoglu je občanem Německé republiky! Občanství mu bylo doručeno přímo do Vazební věznice Ruzyně v roce 1996, kde tehdy byl protiprávně držen, jak konstatovaly i soudy ČR. Doručil mu je Vás kolega z SPD Bernhard von Grünberg se zaměstnanci Velvyslanectví SRN v Praze.
Vyzývám Vás váženy pane ministře abyste učinil vše potřebné, aby pod tlakem Turecka práva pana Uzunoglu nebyla dotčena!

V Praze 25. března, 2019

loading...

MUDr. Ivan David, CSc.,
bývalý ministr zdravotnictví
bývalý poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Českou stranu sociálně demokratickou
bývalý ředitel Psychiatrické nemocnice v Praze – Bohnicích

loading...