Zdanit, zregulovat a ještě fest utáhnout obojek !

Jestli si myslíte, že činění našich Pirátů, nedosáhne absurdity uvažování našich socialistických plánovačů za dob komunistické normalizační praxe, možná byste se dost divili. Ronald Reagan někdy v době, kdy byl ještě Kalifornským guvernérem popsal jako příklad nejhoršího nonsesuálního ekonomického jednání politika, velmi vhodnou frází, jež poté dlouho fungovala jako učebnicový příklad.

Dva piráti

„Když se něco hýbe, zdaňte to. Když se to pořád ještě hýbe, tvrdě to zregulujte. Když se to hýbat přestane, nabídněte, že to začnete dotovat.

V neděli vyšel na Seznamu článek o jednom americkém městě, které si polepšilo s cenami bytů, protože před pár lety zavedlo regulace v oblasti bytů , velmi podobné těm, které dnes, již okopírované, navrhují naši Pražští Piráti.

Za povšimnutí stojí fakt, že si autor plete USA s Kanadou. To město je totiž desetimilionový Kanadský Vancouver. Jak se ale zdá, redakci na tenhle drobný zeměpisný problém někdo konečně po pár hodinách upozornil a titulek opravili. Dokonce redakce přidali termín severoamerické, což už by obstálo. Kanada a Britská kolumbie jsou Severoamerické.

Naši Piráti tak nějak neuznávají nedotknutelnost soukromého vlastnictví a hodlají zatížit dodaněním byty, jejichž kontrolou odečtem dat z elektroměrů se zjistí, že legální majitelé v nich nebydlí, nebo je používají málo. Dalším bodem tohoto kontroverzního programu má být vytlačení služby AirNb z Prahy pomocí dalších regulací.

Pominul bych fakt, že Praha je jedním z Evropských měst s velkým nadbytkem hotelových kapacit a že jen hoteliéři sami si mohou svojí nesmyslnou cenovou politikou za to, že turisté raději využívají AirNb. Snažit se ale tuto efektivní službu vytlačit pomocí nesmyslných regulací, je prostě mládežnický socialismus netržní formou.

Když se ale zamyslíte nad článkem samotným, musíte se trochu podivit, jak jsou zde nepřesně uváděna některá data. Zejména, pokud znáte někoho v Kanadě, tak Vám neuteče, že změny v cenách nemovitostí, které nastaly v důsledku ekonomické krize v její pozdní fázi, jsou zde přičítány právě k dobru oněch regulací, které na to asi ve skutečnosti neměly moc vliv. Jediné, které se Ve Vancouveru osvědčily, byly daňového rázu. Rezident si koupí byt bez daně, spekulant z Toronta nebo Tokia doplatí ke kupní ceně ještě daň.

To je rozumné.

A to, že by se v Kanadě šmírovaly elektroměry, donášelo, nebo zakazovalo pronajímání bytů turistům, je pustá spekulace. Takhle to v Kanadě nefunguje.

A v tom je asi jádro pudla.

Piráti, kteří poslední dobou spolupracují s každým, kdo má nerad Babiše, nejspíš protlačili na Seznam článek, jež přihřívá jejich vlastní Dršťkovou a cituje nevěrohodná prohlášení několika jim podobných ve Vancouveru, kteří stavějí čísla na hlavu, a ekonomiku na špičku vajíčka.

To, co pomocí podobných článků strkaných pravidelně médiím Piráti prosazují, není nic jiného, než hospodářská politika, která tady u nás byla naposledy velice úspěšná za Komunistických vlád v padesátých letech.

Regulovat, danit, brát, zakazovat !


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském