Majdan v Caracasu zatím nevyšel, po embargu jsou prý na řadě sankce. I proti ČR?

Majdanský puč ve Venezuele jaksi ztratil dech ještě dříve, než začal. Hladoví Venezuelci dali santaclausovskému „spasiteli“ Guaidó košem. Tento stoupenec „hodnot“, takový jakýsi jihoamerický Porošenko se tedy vypařil do „bratrské“ Kolumbie i se svým mentorem Lópezem.

Svatopluk Otava | foto: archív autora

Je nejisté, zda pučisté sbírají síly někde těsně za hranicemi, kde se nacházejí zbytky „mezinárodní humanitární pomoci“ made in USA, jejímž obsahem je (či bylo) kdovíco, nebo již odfičeli na další washingtonskou instruktáž.

Z „humanitárního“ konvoje se možná ještě kouří, obviněni jsou samozřejmě Venezuelci, ačkoli nezávislé zdroje hovoří o tom, že jej po marných pokusech o průnik na území Bolívarovské republiky zapálili Kolumbijci „inspirovaní“ Američany. Každý dolárek dobrý.

Ačkoli tlak USA a EU na změnu režimu v Caracasu je enormní, Američané zmrazili venezuelské finance a prakticky odřízli bohatou republiku od mezinárodního obchodu, občané stále nehodlají odstranění své korupcí prolezlé vládní garnitury podpořit. Ale, propána, proč?

„Mezinárodní společenství“ říká, že venezuelský systém je před zhroucením, obyvatelstvo v bídě, inflace obrovská, prezident Maduro je uzurpátor moci držený u vesla jen za pomoci ruských a kubánských intervenčních vojsk.

Možná, že je vysvětlení jednodušší, než se zdá, pouze pro stoupence „hodnot“ a „našeho způsobu života“ poněkud méně pochopitelné.

Možná, že Venezuelci upřednostňují svou bídu, své korupčníky a prezidenta, jehož si zvolili, před obvyklou figurkou místokrále dosazeného USA, před tak omezenou, až vlastně neexistující suverenitou, před výprodejem (spíše darováním) národního bohatství země nadnárodním korporacím, jichž jsou USA vrchním četníkem a dozorčím.

Možná bolívarovcům přijde lepším vzdělávat se i s prázdným břichem (Chávezova a po té i Madurova vláda totiž v zemi prakticky vymýtila negramotnost), než přežívat z drobtů, které jim pohodí ti, kteří je mezinárodně-hodnotově oloupí. Tak nějak civilizačně, ale opravdu o všechno. Do mrtě a s pocitem, že ony drobty z přebohatých stolů jsou jsou přece výrazem skutečné „humanity“ a „civilizace“.

Možná, že ruský „komtingent“ o zhruba 200 mužích by přes nespornou kvalitu ruských vojsk asi nebyl rozhodujícím faktorem při chystané brazilsko-kolumbijsko-americké invazi. Ani ten větší, prý dvacetitisícový kubánský, poněvadž tam jsou zahrnuti i průmysloví odborníci a hlavně kubánští lékaři, jak cudně připustil i „odborník“ na Venezuelu Martin Rey, kterého si k „výkladu“ o situaci přizvala ve čtvrtek ČT a již v době počátku Guaidóova puče v lednu jej pozval ČR Plus.

Pan expert Rey horuje pro změny venezuelského režimu, dojatě i líčil, jak v sousední Kolumbii proběhl např. koncert na podporu venezuelského lidu za účasti 300 000 diváků a popových hvězd, jehož výtěžek bude distribuovat „nějaká kolumbijská nezisková organizace“ venezuelským obyvatelům.

Kterou kolumbijskou neziskovou organizaci pan Rey myslel, blíže nerozvedl. Že by měl na mysli nějaký drogový kartel, či přímo Spojenou sebeobranu Kolumbie (AUC), takový ten kolumbijský prapor Azov, tedy spolek organizující útoky, únosy a vraždění vlastního obyvatelstva na vládní zakázku? Je jen podružnou otázkou, zda AUC předává své „poznatky“ ukrajinskému Azovu, nebo naopak. A třeba se obě bohulibé neziskovky obohacují navzájem. Tak to bude…

Mimochodem, ten zmiňovaný dobročinný koncert organizoval další z řady dobrodějných miliardářů, Richard Branson.

Není to skvělé? Co by svět a „civilizace“ vlastně byly, bez hodných miliardářů.? Takový pan Soros vidí hlavní cíl své dobročinnosti v namixovánmí vhodné, dobře ovladatelné a tupé rasy méněcenných, pan Branson zase ve svržení jihoamerického zpátečnického režimu, jenž si dovolil naučit své obyvatelstvo čtení, psaní a počítání, a hned celá parta těchto osvícenců „obětovala“ rovnou miliardy euro při sbírce na obnovu Notre Dame, kostela, co je možná zapálili importovaní otcové-zakladatelé už vzpomínané nové rasy.

A mnohem více a více „dobročinnosti“ lze miliardářům připsat. V Sýrii, Libyi, Íráku – vzpomínáte?

Rusko sankce nevzrušují, Kuba je zvyklá, tak co to zkusit s Českou republikou? Nebude bývalá tchýně naštvaná…?

Nicméně – ve Venezuele se zatím nedaří, takže v oddechovém čase zvažuje americký prezident proti „viníkům“ situace sankce. Rusko už jaksi sancionovat více nejde, zato se dá ale embargovat zavilá Kuba, s níž neprozřetelně americká administrativa nedávno navázala diplomatické vztahy, ale považte! – ti Kubánci si toho vůbec neváží.

Namísto vděku dále intervenují v Jižní Americe, Africe a jinde hned celou armádou. Armádou lékařů a mnozí z nich prý docela plynule hovoří česky. Tak to se tedy musí ještě vyšetřit, ale preventivně – Americe přece nic nebrání uvalit sankce i embaro taky na tu Českou republiku. Že je to spojenec? A kde to vlastně je…? Jo, jak nám tam nechtěli povolit ten obranný radar…! Ahá…!!! No, tak to ovšem….., ale moment, ona tam prý bydlí bývalá tchýně, tak teda co vlastně budeme dělat, koho potrestáme…?