Stejná vlna která vynesla Babiše, nyní řádila na Letné

Jinak by nemělo zapadnout, že ta vlna, která vynesla do sedla Babiš, je v mnohém dost podobná té vlně, na které se teď vezou Miliony chvilek pro demokracii.

Josef Provazník | foto: archív autora

Před těmi 7-8 lety Babiš za podpory placených médií rval lidem do hlavy, že České republika je nejvíc zkorumpovaná země na světě a musí přijít změna.

Neustále jsme byli přesvědčování, že politici jsou zlo a je třeba (asi po vzoru Václava Havla) jít nepolitickou cestou, kterou nabízí slušný „nepolitik“ Andrej Babiš.

Tedy člověk, který se tady pohyboval stejně dlouho jako jím kritizovaní politici a měl minimálně stejně umazané ruce jako oni. Dost lidí tomu tehdy přesto uvěřilo a stejně tak nyní věří spoustu lidí, že Česká republika je v naprostém loji i dnes.

Tentokrát je zase tím „pádným“ důvodem pro (ne)politickou změnu údajný ruský a čínský vliv, kritika EU, kapitalismus, „šíření nenávisti na Facebooku“, nechuť třídit odpadky, rezervovaný postoj k homosexuálním sňatkům atd.

Babiš tehdy ultrapřeháněl, aby získal moc. Bylo to hysterické, naivní, směšné a přesto uspěl. To samé dělají všichni ti, kdo stojí za Miliony chvilek pro demokracii. A lze říci, že jsou také úspěšní, protože zvednout tolik lidí z gauče prostě neumí každý.