Celonárodní vzepětí se „milionkářskými“ demonstracemi skutečně nekoná!

Pokud si nějaký naiva myslí, že současné „milionkářské“ demonstrace je nějaké celonárodní vzepětí konkurující Sametové revoluci, tak ho musím tvrdě zklamat. Jejich aktivity mají od Sametové revoluce opravdu hodně daleko.

Libor Čermák | foto: facebook autora

Co to byla Sametová revoluce v roce 1989? To bylo skutečné celonárodní vzepětí. To proto, že se v ní společně postavili lidi často i velmi rozdílných politických názorů (levičáci, pravičáci, sociální demokrati, lidovci, liberálové, konzervativci, národovci atp.) jednomu jedinému tenkrát státem uznávanému politickému názoru, a to totalitnímu komunistickému socialismu.

A co vidíme teď? Žádné celonárodní vzepětí všech možných politických názorů. Jen aktivaci cca dvou procent lidí jednoho jediného politického názoru, kterému se říká „městský liberalismus“, kteří fandí rádoby elitám a kteří v sobě mají nenávist vůči našemu panu prezidentovi a panu premiérovi. Nic víc. Tak jak vidíte, toto má od skutečného celonárodního vzepětí opravdu hodně daleko.

A aby tomu nebylo málo, tento můj názor ve mne utvrdila příhoda, která se mi minulou neděli stala ve Vrchlického sadech u pražského hlavního nádraží. To byl ten den, jak se konala ta demonstrace na Letné. Já jsem tudy šel vybaven plnou polní, tj. plnou krosnou, spacákem a karimatkou směrem k Masarykovu nádraží, odkud jsem měl namířeno ven do přírody Českého ráje. A společně se mnou tímto směrem šli i další. Jenže osobně jsem slyšel, jak jiní lidé, co tam v parku posedávali na lavičkách, skutečně dávali najevo, že se jim ta chystaná demonstrace opravdu nelíbí. A říkali to pěkně nahlas, abychom to my, kolemjdoucí slyšeli. Já jen doufám, že když viděli mne, vybaveného plnou polní, tak doufám, že si snad nemysleli, že se takto chystám jít na demonstraci. Protože kdyby mne někdo chtěl obvinit z toho, že bych měl chodit na demonstrace pražské kavárny a Milionu chvilek, bral bych to skutečně jako urážku mého politického cítění. A tak, pokud má značná část veřejnosti k těmto kavárenským aktivitám vyloženě odpor, je to další důvod, že se žádné celonárodní vzepětí nekoná.

Já jsem totiž skutečně jiného politického názoru než ti lidi, kteří na ty demonstrace chodí. A věřím, že podobně to cítí i pan prezident a pan premiér. A že ani ti se nenechají ovlivnit někým, kdo má jen jiný politický názor než oni, a to zvláště v době, kdy se u nás daří jak ekonomice, tak demokracii. A věřím, že nám budou podobným stylem, jako to dělají doteď, vládnout ještě minimálně několik let.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském