Umělci, vy máte potřebu se znemožňovat na pražskokavárenské demonstraci?

Kdybych byl známý umělec a někdo z pořadatelů pražskokavárenské demonstrace by mne na ni pozval, tak bych to stoprocentně odmítl. Nechtěl bych, aby se na mne společnost dívala jako na novodobou Jiřinu Švorcovou.

Libor Čermák | foto: facebook autora

Herečce Jiřině Švorcové dnes nikdo nemůže upřít, že to byl ve své době politicky uvědomělý člověk. Ano byl. Akorát to bylo v době komunistické totality. A proto se ta její politická uvědomělost zaměřovala na takové věci, jako socialismus, vrcholní páni soudruzi nebo Sovětský svaz. A určitě není pravda, že právě takováto politická uvědomělost nebyla tehdejšími předlistopadovými médii vítána. Samozřejmě, že byla, Československou televizi nevyjímaje.

A teď se vás zeptám. Co dělají dnes takoví umělci, kteří se rozhodnou že se zúčastní, nebo dokonce vystoupí na nějaké pražskokavárenské demonstraci? Dělají přesně to samé, jako za socialismu dělala Jiřina Švorcová a jí podobní. Akorát, že je tam Moskva zaměněna za Brusel, páni soudruzi za rádoby elitáře a socialismus za politickou korektnost. Jinak je to úplně to samé.

Na pražskokavárenských demonstracích se přeci nebojuje za nás, za zájmy běžných českých lidí. Nebo vy jste tam někdy slyšeli, že by se tam volalo po zvýšení platů anebo proti nějakému nelidskému zákonu? Neviděli, tak vidíte. Tam se bojuje jen a pouze za koryta pro elitáře a za zájmy Bruselu. Za nic jiného.

Takže velice mne mrzí umělci, kteří chtějí být s něčím takovým spojováni. Ačkoliv se domnívám, že každý umělec by měl usilovat o svoji popularitu, tak ti, kteří chodí řečnit na pražskokavárenské demonstrace, usilují naopak o averzi vůči sobě samému. Neboť jak je známo, většina lidí u nás tyto demonstrace nepodporuje. A to by si měli uvědomit i ti „uvědomělí“ umělci.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském