Nesouhlasím se snížením věku volebního práva

Každou chvíli slyšíme, jak někdo chce snižovat věk volebního práva. Na toto téma jsem se už kdysi v jednom článku vyjádřil, ale mám další pádný argument, proč by věk voličů se neměl snižovat pod 18. let.

Libor Čermák | foto: facebook autora

Bylo to v článku „Mládí vpřed, ale ne v politice!„, kde jsem se vyjádřil v tom smyslu, že 16ti až 18ti letí nemají ještě tolik životních zkušeností, aby takto rozhodovali o jiných. Samozřejmě si za tím stojím i nadále. Ale mám zde ještě jeden podstatný argument. A to jsou politické směry, kterým tito mladí fandí. Když se totiž podíváme na výsledky tzv. neoficiálních studentských voleb, tak tam bohužel na plné čáře (a to právě zřejmě z nedostatku životních zkušeností) vedou takové strany, které se orientují na městské liberály.

Jenže naopak mezi staršími voliči je plno občanů, kteří s městskými liberály a politickou korektností, kterou propagují, zásadně nesouhlasí. A to včetně mě samotného. Takže v současné politice je výrazné rozdělení voličů podle věku, které bych obrazně nazval termínem z 19. století (ač s tím původní významy těchto slov nemají nic společného) „staročeši“ a „mladočeši“.

Znamená to jediné. Pokud někdo v současné době chce snižovat věkovou hranici voličů, tak to dělá jen a jedině proto, aby pomohl jednomu konkrétnímu politickému směru, a to městským liberálům na úkor ostatních.

Proto jsem velmi tvrdým odpůrcem takového to snižování věku voličů. Protože za současné politické situace by to byla nemístná pomoc jednomu politickému směru, a to by skutečně nebylo to, co stav demokracie v naší zemi potřebuje.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském