Staré vtipy

Občas připomínám staré vtipy, protože to je někdy zajímavé. Někdy se to dokonce může ukázat jako aktuální. Tak třeba koncem 50. let se vyprávěl vtip.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

Předem uvedu, že se tehdy začaly u nás objevovat první samoobsluhy a bylo to doprovázeno sloganem: Samoobsluha – socialistický způsob prodeje. Lidi nevěděli, že v USA a jinde jsou samoobsluhy běžné. Tak se tehda objevil vtip: „Víš, kdy bude u nás komunizmus?“ „Až bude v bankách samoobsluha.“ Představu, že by mohla být v bankách samoobsluha, tenkrát všichni považovali za absurdní. Dnes je to běžné, většina z nás dělá finanční transakce ze svého počítače. Jen v jednom detailu se ten starý vtip mýlil: Tento sen nám nesplnil komunizmus, ale kapitalizmus.

Na přelomu 70. a 80. let, kdy se počítače dostávaly i do menších podniků, se objevil vtip: V Horních Heršpicích přijde na nádraží k pokladně muž a říká: „Prosím jízdenku do Tokia.“ Prodavačka lapne po dechu a řekne: „Tady máte jízdenku do Brna a tam vám snad pomohou.“ V Brně si s žádostí o jízdenku do Tokia paní u pokladny taky neví rady a prodá mu jízdenku do Prahy. Tam jsou taky žádostí o jízdenku do Tokia zaskočeni a prodají mu jízdenku do Moskvy. V Moskvě mu prodají jízdenku do Vladivostoku a tam konečně dostane jízdenku do Tokia. Při zpáteční cestě muž v Tokiu na nádraží řekne: „Prosím jízdenku do Heršpic.“ Šikmooká prodavačka to naťuká žádost do počítače a zeptá se: „Do Horních nebo do Dolních?“ – Tenkrát se představa, že by mohli mít počítač i v prodejnách jízdenek jevila jako něco nedosažitelného.

A třetí anekdota, která se vyprávěla v době normalizace: „Víš, co bude za 100 let v encyklopedii u hesla Gustav Husák?“ – „Bezvýznamný československý politik, který působil v době Karla Gotta.“ Tenkrát se tomu lidé smáli. Dnes se tomu nikdo nesměje a naopak, musíte mladým lidem vysvětlit, že Gustav Husák byl prezident a první tajemník zároveň. Po sesazení Antonína Novotného byla změněna ústava tak, že tyto dvě nejvyšší funkce ve státě nemůže zastávat jedna osoba. Těsně před volbou Husáka to bylo z ústavy vyškrtnuto.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském