Když je to zpráva z Ruska nebo od Zemana je to… Fake News!

„Někdo“ vyhlásil opravdu intenzivní „válku“ proti Fake News! Už i reklama s Patrikem Hezuckým se naváží, Technet iDnes má dokonce na toto téma „Premiový článek“… a o čacké ČT nemluvě!

Ilustrační snímek

„Věř, ale komu věříš měř!“ to je známá věta z filmu Zdeňka Podskalského Bílá paní. Taky mu to komunističtí normalizátoři po r. 1970 spočítali. I za jiný geniální film: „Světáci“. Ovšem, zatímco ve Světácích si Podskalský (a scénáristra Procházka) utahují z morálky společnosti, Bílá paní je otevřenou satirou na stranicko-centralizovaný princip řízení v regionech.

Dnes by měl Podskalský mnohem záživnější inspiraci – stačí si vzít třeba jen včerejší komedii ČSSD kolem pokusu o vyloučení Jaroslava Foldyny.

Zdeněk Podskalský by při své tehdejší tvořivosti (do r. 1970, než ho zlomili) určitě natočil geniální satiru na téma Fake News. Fake News se staly zaklínadlem posledních dní. Či spíše měsíců.

„Musíme se ztlemit… eh, stmelit,“ říká v Bílé paní přeseda Národního výboru, dokonale ztvárněným Rudolfem Hrušínským (také při této roli dostal infarkt).

I bojovníci proti Fake News se začínaji ztlemovat, pardon, stmelovat a vrhli se do boje jako sršni. A pokud nemáte alergii na „True News“ (© jak bych označil pravý opak), tak vám ten boj prakticky ani moc neublíží. Ale je očividně znát, že se věci daly do pohybu.

Jedině my máme pravdu!

Asi tak by se dala charakterizovat současná situace. Vše ostatní, jakýkoli jiný názor či polemika, je označen jako Fake News. Nedej bože, abyste si dovolili přiložit nějaké důkazy nebo informace…

Vrhnou se na vás hůř než na Babiše z Čapím hnízdem. A opovažte se změnit názor! Jako to udělal Miloš Zeman. (Ostatně, spíš si myslím, že to ten starý lišák řekl proto, aby ovlivnil rozhodnutí vyšších instancí…)

Česká televize promptně vyrobila 168 hodin, kde si – jak už avizovala i ve Zprávách ČT – zgustla na tehdejším prezidentském předvolebním prohlášení Miloše Zemana, že by Andreji Babišovi neudělil abolici. A nyní prohlásil opak! Honem! Takhle přeci ukážeme jednak, že Zeman lhal a nabalíme na to Fake News!

No, máme se nač těšit!

Ale abychom se opravdu zasmáli, možná by bylo lepší se zapsat na kurzy smíchologie Petra Fridricha (jak to avizovalo včerejší Všechnopárty). A podle podoby není ani vyloučeno, že je z přízně ředitele programu ČT Milana Fridricha a 168ičkové moderátorky Nory Fridrichové. Možná je to ale taky jen můj dojem a tím pádem z dnešního pohledu nikoli, že se mýlím, ale je to Fake News.

Stejně se možná potěšíme a zasmějeme na dalším dílu zábavného pořadu To se ví, s Halinou „Obrovskou“, jak ji žertovně charakterizoval Zdeněk Troška. A pak také Aleš Háma: jak praví fáma, který že spolu s režisérem toho svěžího díla, kámošem Jakubem Wehrenbergem, prý patřili v 90 letech mezi lamače. Nikoli ovšem lamače dívčích srdcí, ale (v)lamače všech párty, kde se dalo zejména dobře najíst. Dokonce prý byl příkaz ty dva nevpouštět, protože prý pak vyluxovali raut. Asi to bude ale…

A na okraj k tomu Rusku. Situace v této zemi je nepřehledná pro lidi samotné. A všechno je manipulační ideologie. U nás i v Rusku. Že se Putin drží u moci, je jediná tamější True News. Nehledě na všechny rady a „odhalení“ Fake News, jednou z mála solidních informací, jak bojovat s Fake News je stará knížečka, vzniklá nějakých 300 let před naším letopočtem: „O sofistických důkazech“ od Aristotela. Doporučuji přečíst! Jako by to napsal dnes!


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském