Nechali byste se rozhodit tím, za co jste šli před dvaceti lety na karneval?

V Kanadě vypukla před volbami divná aféra. Kanadský premiér Trudeau prý šel před 20. lety na karneval za Araba. A prý to bylo z nějakých důvodů špatné. Já se divím, že někdo to vůbec považuje za skandál a že to premiéra rozhodilo.

Libor Čermák | foto: facebook autora

Nejprve musím říci, že nejsem příznivec současného kanadského premiéra. A jeho vládnutí se mi kvůli jeho přehnanému multikulturalismu a politické korektnosti moc nelíbí. Ale Informaci o aféře jsem nalezl ZDE. Prý je takováto maska podle někoho rasistická a ty, koho zobrazuje, tak prý uráží.

Tak podívejte se. Když jsem byl asi ve čtvrté třídě, také jsem šel i já tenkrát na karneval za Araba. Tu masku mi tenkrát připravila babička. A tak jsem si ji na sebe vzal, abych babičce udělal radost. Je však pravdou, že jsem se v té masce tenkrát vůbec necítil dobře. Nikdy mi totiž nic nebylo víc vzdálenějšího než právě arabská kultura. A tak jsem byl rád, když jsem pak tu masku ze sebe zas sundal. To jsem se už lépe cítil v mace mimozemšťana či dokonce v masce Halleyovy komety, kterou jsem si na karneval také jednou vymyslel. To proto, že mi tato problematika byla vždy rozhodně bližší než toto.

Ale ani teď bych už za Araba nešel. Ale nikoliv kvůli tomu, že bych se bál, že by to někoho takto urazilo, jako v případě kanadského premiéra. Ale protože mám strach, že v dnešní době by si to naopak někdo mohl vykládat tak, že tím propaguji tu jejich kulturu a prohlašovat mě pak za nějakého sluníčkáře. A tak bych skutečně působit nechtěl.

Ale, aby si někdo vzpomněl po dvaceti letech, že jsem tenkrát za něco šel a že ho to teď najednou urazilo? Co to jako má být? Jako nějaký právoplatný skandál? A o to víc se ještě divím kanadskému premiérovi, že ho to dokonce rozhodilo. Jestliže někoho dokáže rozhodit právě něco takového, jako je obyčejná karnevalová maska, tak ať tu politiku skutečně nedělá a jde dělat raději něco jiného. Já totiž říkám, ať si každý chodí na karneval za to, co chce on sám a v čem se mu bude cítit dobře.