Zpochybnit existenci nějaké osoby není problém

Několikrát jsem dnes, a to nejsem dlouho u počítače, narazil na to, že svatý Václav nežil…atd. Vzpomněl jsem si na událost, o které jsem dvakrát četl, ale nepoznačil jsem si kde.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

Jeden francouzský měsíčník někdy kolem r. 1860 ve svém dubnovém čísle přinesl aprílový článek popisující údajnou falzifikaci francouzských dějin. Podle něj Napoleon nikdy nežil. Vymysleli si ho politici a historici, v době, kdy francouzský národ byl skleslý, poněvadž Velká revoluce nesplnila očekávání, Francie byla oslabená. Usoudili, že by tady pomohl nějaký velký hrdina, který by Francouzům zazářil jako slunce.

Něco jako nový Apollo, proto mu dali jméno Napoleon. A tak jako slunce vychází (pro Francouze) ve Středozemním moři, nechali ho narodit na Korsice, tedy ostrově ve Středozemním moři. A jelikož pro Francouze slunce zapadá v Atlantickém oceánu, nechali ho umřít na ostrově Sv. Heleny. Takto probírali Napoleonův životopis bod po bodu a logicky vysvětlovali, proč si to historici a novináři vymysleli právě takto. Mnoho Francouzů nepochopilo, že jde o aprílový žert, a uvěřili tomu. V té době však ještě žili pamětníci Napoleona.

V rodinách se odehrávaly takovéto hádky: Děda vysvětloval vnukovi, že to je vymyšlené, on přeci byl vojákem v Napoleonově armádě a byl raněn! Vnuk mu odpovídal: „Dědo, něco ti v mládí napovídali a teď tomu věříš!“ V květnovém čísle onoho měsíčníku pak stálo, že si článek redakce vymyslela. Většina těch, kteří na to skočili, si pomyslela, že jsou naivkové. Byli však takoví, kteří si řekli, že redakce byla přinucena tvůrci veřejného mínění, aby to odvolali, ve skutečnosti že to je pravda.

Zpochybnit historickou osobu fakt není problém.

Zdroj: https://ladislavjilek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=729663