Lži, nenávist a manipulace! Fokus Václava Moravce skutečně o pravdě nebyl

V posledních dnech se snesla tvrdá kritika na úterní Fokus Václava Moravce s podtitulem „Boj za pravdu“. Dovolte, abych i já přidal několik svých postřehů z tohoto pořadů a rozhodně mu nehodlám leštit kliku u dveří.

Václav Moravec – Českotelevizní havloidní dobytek? | repro: YTB

Na televizní pořady Václava Moravce se pro jeho jednostrannou zaujatost zásadně nedívám. Už jsem řadu měsíců neviděl ani jeho nedělní pořad. Jen když narazím na to, že někdo upozorní na něco, s čím zásadně nesouhlasím, tak si to zpětně pustím, abych se přesvědčil, zda to dotyčný skutečně vyřkl. A neviděl jsem ani úterní Fokus Václava Moravce. Až když jsem se dočetl o hlasité kritice tohoto pořadu, která dokonce vyzývá k jeho zrušení, tak jsem si zpětně tento více než dvouhodinový pořad pustil ZDE.

Hlavními hosty tam byli předseda Ústavního soudu Rychecký a slovenská prezidentka Čaputová. A vyslechl jsem si, co říkali. A zajímavé je, že i přesto, že pořad byl o pravdě, tak v čase videa kolem 21:40 minut pan Rychetský vyřkl zcela prokazatelnou lež! Cituji „…No a bohužel to vytvořilo tu živnou půdu pro šíření strachu z uprchlíků, které tady nemáme, z islámu, který tady nemáme…“. Nemůžu si pomoci, tohle zkrátka pravda není! Podle sčítání z roku 2011 je u nás 3500 lidí, hlásících se k islámu (viz ZDE). A dnes se počet muslimů v ČR odhaduje dokonce na 0,1-0,2 procenta, což je 10-20 tisíc! (viz ZDE). Tak ať mi nikdo neříká, že tu islám nemáme. A uprchlíci? Zrovna dnes se objevil článek, že v roce 2017 žilo Česku až 200 tisíc nelegálních migrantů (viz ZDE). Takže si nemůžu pomoci, ale tento výše popsaný výrok pana Rychetského je bez pochyby nepravdivý. Jestlipak na to upozornili i takoví ti hlídači politiků, kteří každému měří, kolikrát řekl pravdu a kolikrát lež?

Druhou věc, na kterou bych chtěl upozornit, řekl také pan Rychetský, a to v čase cca 31:00, kde se mluvilo o životě za socialismu „…To byla schizofrenní společnost. Takto byly vychovávány děti. Pepíčku, to ale ve škole neříkej to, co říkáš doma! A v tom se žilo po celá desetiletí…“ Tentokrát pan Rychetský naopak pravdu měl, protože já jsem osobně přesně tohle v té době zažil. Ale jste si čtenáři skutečně jistí, že něco podobného se neopakuje i v dnešní době? Jen s tím rozdílem, že dogmata komunistického totalitního socialismu vystřídala dogmata tzv. politické korektnosti? Já bych si s tím tak jistý nebyl.

Naopak, když vám někdo tvrdí, že jen on má ten správný patent na pravdu, tak na vás chce, abyste to uznal i vy! I když máte na věc úplně jiný názor. Takže pokud vám dnes někdo tvrdí, že jedině on má pravdu a nikdo jiný, tak je to buď arogantní domýšlivec anebo dogmatik, který si nechce přiznat nic jiného než to, v co on sám věří. Na rozdíl od něj jsem já přesvědčený, že v politice žádná skutečná pravda neexistuje. V ní existují jen rozdílné názory a jejich demokratická volba většinou. A tak by to mělo být v každé normální demokracii.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském