Už máte svoji olejopelnici?

Někdy žasnete, co na nas Všechno páni v Bruseli vymyslí. A pak žasnete znovu, když ten nápad máte platit. Před nějakým časem jsem tyhle sběrné nádoby viděl poprvé v jednom městečku, nedaleko Českého Těšína. V Polské republice, dlužno dodat, je zavádění takovýchto eurohloupostí přeci jenom pomalejší a tak jsem se velmi divil.

Modrý hadr posetý hvězdami požírán pekelným ohněm

Myšlenka recyklace použitých rostlinných olejů by jistě nebyla špatná, kdyby měla nějaké faktické opodstatnění. Ejhle ona ho nemá. Dojemné řeči o druhotném využití této již jednou použité suroviny ztrácejí smysl, když se dozvíte, kolik to stojí.
 
Místní rada s starostou v čele, se usnesla, že u obecního úřadu, se z řídí speciální popelnice, která BUDE OBČANÚM K DISPOZICI, pro odkládání pet lahví s použitým rostlinným olejem.

Hezky to zní, oni dobře vypadají a rozčarování přijde až tehdy, když obyvatelé zjistí, že se jim za tu popelnici připočítává další, i když ne velká částka za měsíční účet za odpady.

Většina z nich to přitom nevyužije, protože nikdo z nich si neumí představit, že by sléval do nádoby zvlášť trochu oleje z každých ranních vajíček, nebo nedělních řízků. Snad jen provozovatelé fritéz by mohli.
 
Tomuhle nesmyslu předcházelo schvalování v Bruselu a vzhledem k barevnosti české politické scény je jasné, jak kdo hlasoval. Zejména ODS, jejíž zástupci jsou známi svým eurohujerstvím.
 
Panu starostovi toho malého města se to nevyplatilo. Jeho partaji klesly preference do dalších voleb a naštvaní voliči mu házeli do té předražené popelnice kdeco, jen aby mu to ekoterorizování znechutili. Letos v létě tu popelnici konečně zrušil.
 
Ke svému veselí jsem minulou neděli zjistil, že podobný problém mají i jiná města. Je třeba říct že zaslouženě.
U nás doma jde Český radiožurnál a v pořadu na tohle téma jsem si vyslechnul spoustu stesků komunálních politiků v tomto problému. Nedivte se milí pánové politici. Když z lidí taháte peníze za nesmysly, nedivte se, že Vás nemají rádi.
 
Morálním vítězem téhle šarády je ale někdo jiný. Premiér Andrej Babiš má mnoho důvodů se smát. On totiž ve svých fabrikách ten olej z řepky a slunečnice lisuje. A on musí nejlépe znát cenu toho, kolik ten olej z řepky stojí. A ten recyklovaný je nejméně 50x dražší.

Také si povšimněte, že ve městech a obcích kde vládne ANO, tyhle Olejopopelnice nejspíš neuvidíte. Hurá, ať žije všemoudrá EU.