Nový rok – šance a úkol

Nový rok přišel se strojovou přesností, nezalekl se střelby ani namazaných občanů. Spolu s ním přichází pro část lidí šance a pro většinu úkol.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

Pro ty, které neuspěly loni v soutěži o Miss roku 2019, je rok 2020 šancí stát se Miss 2020, pro jiné je přicházející rok šancí stát se podnikatelem nebo podnikatelkou roku, pro dalšího je to šance stát se mužem roku, další má šanci se stát sportovcem či sportovkyní roku, jiný má šanci stát se smolařem roku nebo popletou roku, pak je tu šance stát se zlatým slavíkem, českým lvem, českou husou… zkrátka šancí je tady nepočítaně. Já všem přeji, aby uspěli. Tady se ale musím zarazit.

Všechni moderátoři různých soutěží používají podobnou větu, ale všichni vědí, že vyhrát může pouze jeden. Tak tedy všechny ujišťuji, že budu mít radost z jejich případné výhry. Zároveň však považuji za dobré všechny upozornit, že ta šance je velmi malá, mnohem více je těch, kteří neuspějí. A ti, kteří skončí na druhém až devátém místě, jsou velmi často naštvaní, poněvadž mají podezření, že vítězové se dostali na prvé místo nečestným způsobem. Proto většina lidí považuje za rozumné si těchto šancí nevšímat a věnuje se úkolům, které jim nový rok přináší.

Někdo se letes stane otcem či maminkou, jiný dědečkem či babičkou. Bude to náročný úkol, ale krásný. Ty, co už ratolesti mají, ubezpečuji, že se tyto děti posunou o rok výše, což zcela jistě zaznamenáte (že se i vy posunete o rok dále, to si neuvědomíte) a brzy zjistíte, že s tím pro vás vystávají nové úkoly. Pokud děti nemáte, najdou se pro vás úkoly jinde. Přeji vám všem, ať se jich úspěšně zhostíte. To už můžu přát, tady se to nevylučuje: všichni mohou být úspěšní! Tak s chutí do toho!


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském