Proč honí křečka? Co z toho mají? A co na to Křeček?

Líbilo se mi, jak se včera režisér Jiří Strach jako jeden z mála ze své branže postavil proti honu na Stanislava Křečka. Ono je hezké občas zavzpomínat, co v daný historický okamžik dělaly různé osobnosti. Ty dnes údajně „nejhorší“ a ty ostatní – pokrokové, proEUropské atd. Kdepak tedy byli a co dělali dnešní křečkobijci onoho 18. listopadu 1989? Správná otázka, byť u některých bych to vědět ani nechtěl.

Josef Provazník | foto: archív autora

Já bych si (tak trochu svévolně) dovolil převzít štafetu a zašel bych ještě do hlubší minulosti. Konkrétně do roku 1981. V tomto roce byl kardinál Dominik Duka odsouzen k 15 měsícům vězení. Zatímco současný aktivní dukobijec Halík pracuje v Institutu pro výchovu vedoucích pracovníků při ministerstvu průmyslu ČSR a přednáší zde na katedře psychologie.

Zatímco kardinál Duka v této době vydává leda tak motáky, tak pan Tomáš „Morálka“ Halík vydává při Institutu společně se Zbyňkem Kuchyňkou 83stránkovou publikaci „Lidé a konflikty“. No a ještě než současného kardinála propustí (plus mínus), stihne si monsignor Halík střihnout vedlejší roličku ve filmu Katapult.

Kdo tak rád moralizuje a kádruje, může se lehce stát sám terčem. Takový je život.

Před více než 3 lety jsem vzal tato fakta, přidal Halíkovu fotografii s kámošem Mrázka Luďkem Sekyrou a udělal z toho text. Obdržel jsem pak od páně Halíka, ctihodného to služebníka božího, tak hysterický email, že jej sem nebudu vkládat ani pro pobavení….