Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

„Rozvodovost je u nás 50%, ale mně se rozvedli oba synové.“ Dodala. Blogů řešících styk rozvedených otců s dětmi jsem tady četl mnoho, na prarodiče tady nikdo nevzpomněl. Ale trpí ztrátou vnoučat taky. Nejvíc pochopitelně rozvodem trpí ty děti, které jsou rozchodem rodičů poznamenány na celý život. Ta babička však na tom taky byla špatně, manžel jí již zemřel. Ve svém věku již jiného mít nebude a jiná vnoučata taky ne. Ti synové si po čase našli jiné partnerky, ti měli jakousi náhradu, ta starší paní ne.

Pokud jde o ten dovětek ohledně 50% rozvodovosti, pak musím dodat, že z toho nikterak nevyplývá, že je u nás 50 % rozvedených osob. Představme si město, ve kterém žije 1000 mužů a 1000 žen. Vytvoří páry a vezmou se. Tedy máme 1000 svateb. Po čase se všichni rozvedou a vytvoří jiné páry, dalších 1000 svateb. V tomto městě bylo tedy2000 svateb a 1000 rozvodů, je tam tedy 50% rozvodovost, ale 100% osob je rozvedených. Toto je však jen takové hnidopišství technicky zaměřeného pisálka, té starší paní jsem to samozřejmě neříkal, jen jsem jí politoval. Pomoci jsem jí však nemohl. Podobných případů znám více.

Znám i případ, kdy prarodiče potencionálního vnoučka nepřijali. To bylo tak: Jedna žena měla nemanželské dítě, ještě jí nebylo 20 let. Brzy se jí však podařilo provdat, vzala si Slováka, který přišel do Ostravy za prací. Měli spolu další dvě děti. Ty dvě mladší děti jezdí na prázdniny k dědečkovi a babičce do slovenských hor. Koupou se v čisté říčce a lezou po skalách. Starší sourozenec chodí bez cíle po sídlišti v Ostravě, prarodiče ho nepřijali. Tady bych apeloval na podobné dědečky a babičky, aby rozšířili svá srdce a přijmuli do něho ještě jedno vnouče. Darovat lásku celkem nic nestojí a je to nejspolehlivější investice, jistě se to vyplatí.

Nakonec přidám ještě jeden příklad. Měl jsem spolupracovníka, jehož syn se rozvedl. Můj kolega s manželkou jednali s bývalou snachou a podařila se jim dohoda: Mohou vnoučatům přinést dárky k narozeninám, jmeninám a vánocům. Zároveň nabídli péči o vnoučata v případě onemocnění a podobně. Bývalá snacha se po čase znovu provdala a měla třetí dítě. Kolega ho zahrnul mezi svoje vnoučata. Ono by bylo těžké tomu nejmenšímu vysvětlovat, proč nosí dárky jen těm dvěma. Když už k tom nešťastnému rozvodu dojde, minimalizujme jeho dopady na děti!


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském