Neomezená nenávist ohrožuje naši demokracii – postřeh Isiho Leiblera

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl do rozpaků své protivníky a dokázal, že může být nejuznávanějším světovým politikem. Navzdory probíhající mediální kampani démonizace a vážným obviněním, získal jeho pravicový blok v Knessetu 58 křesel. Levicový blok vedený Modrou a Bílou pod vedením Bennyho Gantze spolu s Laborem-Gesherem-Meretzem dokázal zajistit pouze 40 křesel, což je o 9% méně než v předchozích volbách.

Ilustrační snímek

Pokud by byla strana Izrael Bejtenu (Izrael Náš domov) opravdu pravicovou stranou a přistoupila by ke koalici premiéra Netanjahua, vytvořil by Netanjahu vládu odrážející vůli lidu. Jenže Avigdor Liberman je posedlý osobní nenávistí k premiérovi. Stále více spolupracuje s těmi stranami, které mají jediný cíl: ukončit úspěšnou vládu Benjamina Netanjahua.

V předvolební kampani strana Bílá-Modrá i Izrael Náš domov vyloučili povolební spolupráci s arabskou koalicí, ztotožňující se s Hamásem a Hizb ́allahem a podporujícími terorismus. Jen několik dní před volbami Gantz prohlásil, že cílem strany Modrá-Bílá je získat židovskou většinu k vytvoření vlády. Po volebním neúspěchu nazval Netanjahua rasistou, ačkoli samého Gantze označují izraelští Arabové jako rasistu. Netanjahu se vyjadřuje negativně hlavně o těch arabských poslancích Knessetu, kteří neuznávají Izrael za židovský stát. Společná arabská koalice se zavázala přeměnit Izrael ve dvounárodní stát.

Jednou ze stran arabské koalice je strana Hadaš, komunistická strana stalinského typu často ospravedlňující teroristické činy. Proto spolupráce s ní by se dala označit za vlastizradu. 7. března Gantz uvedl, že se nebrání vytvoření společné vlády s představiteli arabské koalice. Tento cynický krok podpořil i Liberman. Takové pokrytectví je o to horší, že jednoho z vůdců strany Modrá-Bílá Moše Jaalona chtěli představitele arabské koalice obvinit z válečných zločinů. Ochota spojit se s arabskou koalicí vypovídá, že nenávist opravdu nemá hranic.

Výsledek voleb znamená, že většina národa uznává, že navzdory všem obviněním je Netanjahu nejlepší volbou k realizaci Trumpovy Dohody století.

Jeden z autorů Dohody století, Jared Kušner, vyzval vůdce arabské autonomie k jednání pod hrozbou, že v opačném případě Spojené státy urychleně schválí anexi Judeje a Samaří Izraelem. S ohledem na nejistý výsledek podzimních voleb v USA to může být pro Izrael jedinečná příležitost k zajištění svých hranic s podporou USA. Zůstává naděje, že se mezi členy opozičních stran najdou takoví, kterým jde o dobro a bezpečnost země víc, než o dočasnou výhodu a zradu na voličích.

Pokud převáží osobní ambice nad národním zájmem, bude současná politická elita pokračovat v tradici sinat chinam, v nepodložené nenávisti, která byla příčinou zboření obou jeruzalémských chrámů a vyústila ve zničení Izraele před 2000 lety.

(Isi Leibler je izraelský komentátor původem z Austrálie)


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském