Poznámka ke katedrále Notre Dame

V minulých dnech uplynul rok od požáru této pařížské katedrály, což bylo připomenuto na různých místech. Snad by bylo vhodné vysvětlit, proč se o jeho obnovu obnovu stará hlavně francouzský stát.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

Katedrála Notre Dame totiž patří francouzskému státu. Za Velké francouzské revoluce byla znárodněná a od té doby se jedná o její navrácení katolické církvi. No, spíše nejedná. Poslední malý pokrok byl za prezidenta Giscarda d ́Estanga, který byl v úřadě 1974-1981. Jako pravicovému politikovi se mu podařilo dohodnout, že stát nesmí tuto budovu předat nikomu jinému, než katolické církvi. Tedy jakési předkupní právo.

Svatovítská katedrála tedy není jediná katedrále ve vlastnictví státu. Zamotané osudy mají i jiné katedrály. Katedrála svatého Patrika v irském Dublinu pochází z 12. století, původně byla katolická, dnes patří anglikánské církvi, které se ovšem v Irsku říká irská církev a je velmi málo početná.

Katedrála svatého Štěpána v Budapešti v době, kdy byla Budapešť obsazena Turky, sloužila jako mešita. Hlavní chrám pravoslavných, Hagia Sofia v Konstantinopoli (pravoslavní odmítají říkat Istanbul), byl po dobytí Turka přeměněn na mešitu a dneska slouží jako muzeum. To jsem však odbočil, chtěl jsem jen vysvětlit, proč má obnovu Notre Dame na svých bedrech francouzský stát.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském