Bez jednoho Žida by (zřejmě) nebyly Spojené státy

Bez jednoho Žida by (zřejmě) nebyly Spojené státy. Zdá se vám tato věta nadnesena? Pak se začtěte do následujících vět, pocházejících z knihy D. A. Lewise, Israel and the USA. V Chicagu ve státě Illinois je sousoší tří osobností, které významně ovlivnily vznik USA: George Washingtona, R.Morrise a Chaima Salomona.

V Chicagu ve státě Illinois je sousoší tří osobností, které významně ovlivnily vznik USA – George Washingtona, R.Morrise a Chaima Salomona.

Generála, který se vzepřel britskému nátlaku a zavelel k boji za samostatnost, zná každý. Guvernéra konfederační banky R.Morrise zná málokdo. Ale kdo je ten třetí? D.A.Lewisovi to zabralo 10 let pátrání.

Salomon se narodil roku 1740 v Polsku v polsko-portugalské židovské rodině. V době dělení Polska se dal na stranu revoluce a musel uprchnout do Anglie a posléze do Ameriky. Tam si otevřel makléřskou firmu a připojil se k synům svobody, jak si tehdy říkali zastánci nezávislosti na Velké Británii. Dvakrát byl Brity uvězněn a ve vězení se nakazil TBC.

V lednu 1785, v pouhých 45 létech zemřel a byl pochován na židovském hřbitově. Stačilo mu 14 let k tomu, aby se zařadil mezi velikány moderní doby. Čím se tolik proslavil?

V době revoluce bylo mezi dvěma miliony obyvatel Ameriky asi 2000 Židů, čili desetina procenta. Zabývali se obchodem mezi Anglii a americkými koloniemi. Patřili mezi ně i největší majitelé lodí. Rozchod s Anglií by pro ně znamenal možný obchodní krach. Přesto se mnozí z nich rozhodli pro nezávislost. Ve Washingtonově armádě bojovalo v létech 1775-83 mnoho Židů.

Salomon ovládal němčinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu, ruštinu a měl přátelé ve všech důležitých evropských městech. Když se dověděl o žalostném stavu revolučních vojáků, živořících na pokraji smrti zimou a hladem, začal jednat. Objížděl armádu a zjišťoval stav věcí. Kromě povolání makléře působil jako agent francouzské armády a námořnictva, pracoval pro Dány, Španěly, skupoval a prodával dluhopisy a byl odborníkem ve finančním poradenství. Guvernér Morris si od něho vypůjčil prvních 200 000 dolarů.

Po svatbě s Ráchel Frankovou musel čelit oprávněným otázkám své ženy, jak je to vlastně s jejich bohatstvím. „Země, kde budou naše děti svobodně uctívat Boha a sdílet přátelství se spoluobčany, rovné podmínky pro jejich rozvoj spolu s pocitem, že jsou důležitou součástí nového národa, „to je jejich d ě d i c t v í“, zněla jeho odpověď. Válku za nezávislost nechápal jako charitu, ale jako „investici a příležitost“, mnohem cennější než dolary.

Po vítězství americké revoluce se ještě jednou obrátil guvernér Morris na Salomona o pomoc. Nové vládě totiž hrozil kolaps! Chyběly peníze pro státní úředníky a armádní důstojníky. Těžce nemocný vstal z postele a tiskem oznámil, že se znovu na krátký čas ujímá finančních operací. Investoři se začali hrnout. Všechen svůj zisk investoval do záchrany mladého státu, který stál před zničujícím kolapsem!

Po Salomonově smrti se obrátila vdova se čtyřmi dětmi na vládu v Pensylvánii o pomoc. Po několika měsících přišla odpověď: „Všechny dokumenty o půjčkách a dědictví se ztratily“. Dnes by musela americká vláda vyplatit Salomonově rodině přes 2,5 trilionů dolarů.

V roce 1975 vytiskly USA ojedinělou známku v celé historii filatelie. Potiskly známku z obou stran! Na polepené straně byl nápis: „Finanční hrdina – obchodník a makléř Chaim Salomon opatřil většinu financí, potřebných pro americkou revoluci a následně zachránil stát před kolapsem.“

Ve stejném roce vydal známku také Izrael: „K poctě prezidenta Harryho Trumana, který jako první uznal stát Izrael. V nepřátelském světě zůstává Amerika jediným sponzorem a ochráncem.“

Květen 2020 – měsíc židovského amerického dědictví

„Já, DONALD J. TRUMP, prezident Spojených států amerických, na základě pravomoci, která mi byla svěřena Ústavou a zákony Spojených států, prohlašuji květen 2020 za měsíc židovského amerického dědictví. Vyzývám Američany, aby oslavili dědictví a příspěvky amerických Židů a tento měsíc sledovali s vhodnými programy, aktivitami a ceremoniemi.

V roce 1654 dorazili do New Amsterdamu, dnešní New York, první židovští osadníci, hledající svobodu praktikovat svou víru. Po staletí židovští Američané nespočetně přispěli ke kultuře a charakteru naší země. Od umění a věd po podnikání a veřejné služby, téměř každá stránka naší společnosti těží z talentu, inspirace, vize, odborných znalostí, vynalézavosti a oběti židovských Američanů. Ctíme jejich ducha a odolnost během Měsíce židovského amerického dědictví a oslavujeme nesčetné množství způsobů, jak obohacují naši zemi a svět.

Židé v celé historii prokázali nepřekonatelného ducha, překonání utrpení, krutého útlaku, násilí a fanatismu. Je tragické, že židovští muži, ženy a děti dnes čelí antisemitské diskriminaci, pronásledování a násilí a židovské instituce a bohoslužby zůstávají terčem vandalismu a ničení.“

(Endowment for Middle East Truth (EMET), 29. 4. 2020)


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském